EG
Soru Sahibi
26 Kasım 2020 12:19

Tiroid Ultrason Sonucu

Hocam merhabalar. Aşağıdaki tiroid ultrasonografi için yorumunuz nedir? Tespit edilen nodül tehlikeli mi ve biyopsiye gerek var mıdır? Kan değerleri ve TSH değerleri normal durumdadır. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Tiroid gland sağ lob ve isthmus normal boyuttadır. Sol lob boyutu nodüle sekonder artmıştır. Tiroid parankim eko yapısı nodüller dışında homojen görünümde izlendi. Sol lob alt polde 28X18 mm çaplı, düzgün sınırlı, ince periferik hipoekoik haloya sahip, yeryer kistik dejenerasyon gösteren hafif heterojen yapıda hipoekoik nodül izlendi. Sağ lob orta polde 8,6x6,7 mm çapında periferi kalsifiye izohipoekoik nodül saptanmıştır. Tiroidde kalsifikasyon alanı izlenmedi. Periglandüler alanda patolojik görünümlü lenf nodu izlenmedi.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Erol Bolu
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Takibi gereken çok muhtemelen iyi huylu büyüme potansiyeli olan nodüller (rapora göre)

18 Aralık 2020 11:36