EG
Soru Sahibi
6 Nisan 2021 22:44

Tiroid Biyopsi Sonucu

Hocam merhabalar. Tiroidimde nodül saptanması sebebiyle biyopsi yaptırdım. Sonuç aşağıdaki gibidir. Bir sıkıntı var mı, nasıl ilerlemek gerekir? Tanı olarak iyi huylu mu demek oluyor? Yardımlarınız için teşekkür ederim. Klinik Özet: Sol lob tırads 3 nodül Makroskopi: Tiroid sol lobdaki nodülden iias yapıldı Havada fiske edilerek gönderilen toplam 10 adet yayma preparat diff quik boyandı Mikroskopi: Mikroskopik incelemede nodülden yapılan aspirasyonların benzer görünümde ve kolloidden çok zengin olduğu görüldü. Follikül epitel hücreleri seyrek olarak kolloidden zengin zeminde yayılmışlardı. Tanı: Kolloid nodül Tiroid sol lob Us-iias

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Erol Bolu
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

TİİAB sonucu temiz

23 Nisan 2021 11:16
EG
Soru Sahibi

Hocam, cevabınız için çok teşekkür ederim. Senede 1 kez kontrol yeterli olur mu? Ultrason raporumuz aşağıdaki gibiydi. Tiroid gland sağ lob ve isthmus normal boyuttadır. Sol lob boyutu nodüle sekonder artmıştır. Tiroid parankim eko yapısı nodüller dışında homojen görünümde izlendi. Sol lob alt polde 28X18 mm çaplı, düzgün sınırlı, ince periferik hipoekoik haloya sahip, yeryer kistik dejenerasyon gösteren hafif heterojen yapıda hipoekoik nodül izlendi.

24 Nisan 2021 12:31
Prof. Dr. Erol Bolu
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Bu olay ile ilk kez karşılaşıyor iseniz ilk yıl 4-6 ay sonra senede bir yetereli gibi

28 Nisan 2021 08:53