KM
Soru Sahibi
8 Kasım 2013 22:14

testis ca

iyi akşamlar doktor bey.daha öncede arkadaşımla ilgili sorular sormuştum sağolun cevaplamıştınız.ben yinede kısaca özetleyeyim.arkadaşıma(32) iki yıl önce testis kanseri teşhisi konmuştu.(non seminom miks germ hücreli teratom)hemen orşioktemi yapılmıştı.arkasından kapalı lenf diseksiyon ameliyatı arkasından ilik nakli ondan sonrada açık lenf diseksiyon ameliyatı yapılmıştı.o esnada zaten sürekli kemoterapi veriliyordu.böyle 2 yıl geçti.ama tümörün cinsi yani kanserinin cinsi çok agresif sanırım.(non seminom)buradaki sağolsun doktorlar olsun benim internetten bakmam olsun non seminom tümörlere radyoterapinin pek etki etmediğini biliyorum.şu anda arkadaşım gatada ve radyoterapi alıyor doktorları öyle öngörmüş.benim öğrenmek istediğim doktor bey non seminom tümörlerde(miks germ hücreli teratom bir kısmı da falks) radyoterapi işe yarayabilir mi?yoksa bu boşa geçen zaman ve ağır vücut hasarına neden olan veya olabilecek tedavi yöntemi mi?sonuçta radyoterapi vücutta hasar bırakabilen bir ışınlama...bunları öğrenmek istemiştim doktor bey.iyi akşamlar dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

kemoterapi seçenekleri azaldığında, dirençli hastalık tek bir yerde ya da birden fazla yerde ancak tek bölgede sıkıntı yaratıyorsa o zaman RT'de bir tedavi olarak düşünülmelidir, geçmiş olsun

8 Kasım 2013 22:40