DA
Soru Sahibi
24 Şubat 2024 16:05

Ters hareket ile nükseden bel ağrısı

Merhabalar, 1 ay önce belimi arkaya doğru (ekstansiyon) eğip limbo oyunundaki gibi ipin altından geçmeye çalışıyordum. Ardından belimde bir sızlama oldu farketmedim birkaç saat dans ettim, soğuk rüzgara da maruz kaldım eve geldiğimde belimin sağ tarafı tutulmuştu. Ertesi birkaç gün içinde o tutulma geçti fakat sağ kalçamda spazm oluştu kuyruk sokumuma kadar baskıyı hissediyordum, 10 gün içinde o da çözüldü. Fakat sağ tarafımda lokal bir noktada o delici, künt bir ağrı kronik olarak kaldı. Ağır taşıdığım zamanlarda ağrıya dönüştü. En son yanıcı bir ağrı şeklinde sağ bacağımdan aşağıya doğru inmeye başladı hemen egzersiz yaptım o gün ağrıdan uyuyamadım. Egzersizlerde geriye doğru (kobra, Superman vs.) gibi hareketleri yapamıyorum, o noktadan baskın bir ağrı oluşuyor. Uzun süre oturduğumda da belimin sağ kısmı batıyor. Mr raporum şu şekilde: Lomber Spinal MR incelemesi; İnceleme sekansları: Sagital planda T1A ve T2A FSE, aksial planda T2A FSE Lomber hipolordoz ve üst lomber minimal kifoz mevcuttur muhtemelen gelişimsel (flat back) total hipokifoza bağlı distal konumlu normal kçrv dönuşumü dolayısıyla fizyolojik olabilir.   Disklerde parsiyel dejenerasyon, vertebra konturlarında belirginleşme mevcuttur Vertebra korpus yükseklikleri tabii olup kortikal ve medüller sinyal intensiteleri homojendir. Posterior elemanlar normal olarak değerlendirilmiştir. Nöral foramenler açıktır. Ligamentum flavumlar normal kalınlıkta ve faset eklemleri tabiidir. Tüm düzeylerde spinal kanal normal genişliktedir. Konus medullaris normal düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale normal kalınlıkta izlenmiştir. Kauda ekuinaya ait sinir liflerinin seyir ve sinyal intensiteleri tabiidir. İntradural patoloji saptanmamıştır. Paravertebral yumuşak dokuda patolojik sinyal intensitesi değişikliği saptanmamıştır.   Sol distal psoas asimetrik atrofik -hipotrofiktir.   Sol kalça çıkığımdan 2 yaşlarındayken iki kere açık ameliyat geçirmiş birisiyim. Sol psoas kasımdaki sorun bundan kaynaklı olabilir mi? Şuan 30 yaşında sedanter çalışan bireyim fakat kilo sıkıntım yok. Mr raporumda sağ belimde yaşadığım ağrının sebebini açıklayan bulgu var mı? İyi çalışmalar.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Doç Dr Ferdi Yavuz'a gidin, o halleder sorununuzu...

27 Şubat 2024 14:26
DA
Soru Sahibi

Hocam istanbul'dayım, burası için önerebilir misiniz? Manuel tedavi ve osteopatiyi önerir misiniz?

28 Şubat 2024 15:51
Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Hayır, deneyimli bir fizik tedavi hocası bulun...

28 Şubat 2024 16:15