CG
Soru Sahibi
12 Ekim 2020 18:42

Tekrarlayan gebelik kaybi

Merhaba hocam, 31 yasindayim 2018 Ekimde ilk gebeligimi yasadim, sata gore 9 bucuk haftalikken kahve leke olmasindan dolayi gittigim kontrolde kalp atiminin durmasi sebebiyle kuretajla alindi, onceki kontrolde de haftasina gore boyutunun kucuk oldugu soylenmisti ancak kalp atisi mevcuttu. Esimde ve bende periferal kandan kromozom analizi, bende trombofili ile ilgili genetik tararama yapildi sonucta bende mthfr c677t homozigot mutasyon cikti, diger incelemeler normal cikti. Tiroit, diyabet, toxoplasma vs. gibi hastaligim tespit edilmemisti. 2020 yili ocak ayinda ektopik gebelik tespit edildi, 2 doz metotreksatla sonlandirildi. 6 ay korunmadan sonra hamile kaldim, sat 7 agustostu, gebelik kesesinin rahimde oldugu 5. haftada tespit edilince ayni gun coraspin 100, okspar 4000 baslandi ancak bir iki gun icinde lekelenmem basladi haftalik takip onerildi ve 6. Haftada vajinal usg de kalp atimini tespit edildi ve progestan 200 mg 3×1 baslandi kanama once kesildi ancak sonrasinda ara ara lekelenme devam etti, 1 ekimde yapilan usg de crl 8.02 mm, gs 12.42 mm, msd 9.70 mm idi, 8 ekimdeki kontrolde ise crl 12.36 mm idi ve kalp atiminin durdugu soylendi 9 ekimde kuretajla alindi, kendi istegimle kromozom analizi icin numune istedim patoloji raporu ve kromozom analizi sonucu icin bekliyoruz. Rutin jinekolojik kontrollerimde 3 yıl once polikistik over goruntusu tespit edilmisti ancak hormon degerlerim normal cikmisti ve her ay adet olmaktayim ancak yillardir adetim kahverengi kanama ile basliyor 5. gun yogun kanama geliyor iki gun sonra tekrar kahverengi akinti basliyor ve bu sekilde toplamda ortalama 9 ya da 10 gun surerek bitiyor, bir cok hekime basvurdum ancak sorun olmadigi soylendi. Üç gebeligimde de korunmayi biraktigimda en fazla 3 ay icerisinde hamile kalmistim. Tekrar gebelik istedigimde ne yapmaliyim? Normal yoldan cocuk sahibi olma sansim var mi? Gebelik takibimi yapan doktor tekrar normal yolla hamile kalma artik dedi, tup bebek mi yapilmali?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Selahattin Kumru
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

once perinatoloi doktoruna gitmenizi oneririm. o sizi degerlendirdikten sonra yonlendirecektir. cok gecmis olsun

16 Ekim 2020 10:43