kn
Soru Sahibi
23 Mart 2023 00:52

Tek Doz iğne tehlikeli sorunlar yaratır mı

Hocam merhaba ben 25 yasında kadınım göğüs hastalıklarına alerjik rinitimden dolayı gittim ve bana testler sonucu diprospan iğne verdi tek doz kullanımlık için kalçadan oldum ve sonra hiç kullanmadım ilacın üstünden 4 ay geçti ama ilacı kullandıktan sonra bende iştah açımı ve yüzde şişkinlik ve tüylenme yaptı (iğneden oldugunu düşünüyorum) bunun uzerine endokrinoloji bölümüne gidip turlu testler yaptırdım böbrek ustu bezi ya da Cushing sendromu için kortizol vs gibi testlerimde sorun olmadıgını ve tüylenmenin bir nedeni olmadıgını iletti ama o sıralar bu iğneyi kullandığımı söylemeyi unuttum doktoruma :( kısacası bu belirtiler bu tek dozluk iğneden dolayı olabilir mi ve bu iğne bende şu an daha büyük sorunlara yol açmış mıdır böbrekustu bezimde ya da farklı organlarımda yüzde şişkinliğim şu an yok ama bu tek dozluk iğnenin tehlikeli ve farklı sorunlar acabilme olasılığı var mıdır daha hiç kullanmayacağım ve 4 ay oldu bu iğneyi yaptıralı bu iğne vücudumdan tamamen atılmışmıdır bilgi verebilirseniz çok sevinirim tek doz bile olsa kullandığıma çok pişman oldum :(

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Merhaba, kullandığınız iğne kortizon türevidir ve bahsettiğiniz tüm belirtilere neden olur. Cushing sendromu da aynı belirtileri verir ve o da vücudun fazla kortizon üretiminden olur. Yani kendinize koyduğunuz teşhis doğru. Ama korkacak bir şey yok çünkü tek doz olduğu için kalıcı etki bırakmaz. Ama sürekli aynı ilaç kullanımı çok fazla yan etki yaratır. Tek dozun kalıcı etki yapmamasına güvenerek, alerjinin çok daha kötüleşmemesi için yapıldığını bilin. Belki o tek doz yapılmasa şu an hayal edemeyeceğiniz derecede kötüleşecekti hastalığınız.

23 Mart 2023 15:29