BN
Soru Sahibi
20 Şubat 2019 14:19

Tedavisi var mıdır

Hocam morga hastasıyım 18 yaşındayım 5senedir belli bu hastalıkla uğraşıyorum yüzümde çıkmaya başladı lütfen yardımcı olun

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Suat Arusan
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun... Sanırım Morfea hastalığını soruyorsunuz.(morga??) Eğer öyleyse morfea veya lokalize skleroderma hastalığı destek tedavileri anlamında tedavi kapsamımıza girmektedir. Bu rahatsızlıklarla ile ilgili olarak daha önce tedavi uygulayıp yanıt aldığımız hastalarımız mevcuttur. Morfea hastalığı genelde bağışıklık sistemi kaynaklı bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi kaynaklı bir hastalık olduğu için tedavi yüzde yüz mümkün olmamakla beraber, yapılan tedavilerde amaç hastalıktaki lezyonların yaygınlığı ve kalış süresini azaltmak, hastalığı kontrol altında tutup ilerlemesini önlemeye çalışmaktır. Tedaviye yanıtta hastalığın süresi, ne kadar ilerlediği, kişinin mevcut diğer hastalıkları gibi faktörler etkili olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemi beslenme, stres, kimyasallar gibi bazı faktörlerden de etkilendiği için bunlara yönelik yaşam tarzı düzenlemeleri mutlaka yapılmalıdır. Bu nedenlerle tedaviye yanıt vermeyen veya çok az yanıt veren hastalar da olabilmektedir. Kliniğimize başvurduğunuzda daha önce yapılmış tetkik sonuçları incelenerek öncelikle Vegamed Elektrofizyolojik Tarama Sistemi sonuçları ışığında ve bir plan dâhilinde tedavi programı belirlenecektir. Genel olarak bu hastalıkta uyguladığımız yöntemler Tıbbi Sülük Tedavisi, Ozon Tedavisi, hipnoterapi, akupunktur ve hacamat şeklindedir. Hangi yöntemin hastaya daha çok yararlı olacağına, hasta muayenesine göre karar veriyoruz. Gerekli durumlarda tıbbi bitkilerden de yararlanmaktayız. Acil şifalar dilerim…

20 Şubat 2019 18:04