EE
Soru Sahibi
24 Mart 2024 13:23

Tansyon

Hocam benim ufak tansyonum 9 buçuk aralığında çıktığı için 12/95 13/91 13/90 sitresli dönemden geçiyorum sagglik ocağı doktoru 5mh bi ilaç basladi sitresin azallinca. Bırak takip eet tansyonumu dedi bu tansyon ilacının ismini hatırlamıyorum yan etki yaptı dahiliye gittim delix 5 mg yazdı sigarayida bıraktım 2 gün sonra tansyonum gün içersinde 10/7 11/7 10/68 10/66 bu şekilde doktora gösterdim galiba sigaraya bağlı tansyon yükselmesi dedi bir hafta daha ölç gel dedi ilaaci keesebiliriz ozamannlarda sabahları 13/*** *** **/*** *** **/91 12/90 sabah uykudan uyaninca. Böyle çıkıyor geri akşama kadar normal onu soyledigimde bana 9 a kadar normal dedi ama benim kafamaa takıldı zaten 9 ve az üstü olduğu için ilaç veriildi ve dikkatimi çeken gece 12 lerde tansyon olctugumde ufak tansyon 86 Lara çıkıyor napmam laziim

1 cevap
Cevaplar (1)

Tansiyon değeriniz çok yüksek değil, ilaç dışı öneriler ve hayat tarzı değişikliği(sigara bırakmak, tuzu azaltmak, tempolu yürüyüş yapmak, ağır yemeklerden kaçınmak gibi) ile takip etmek daha doğru olur.

25 Mart 2024 09:17

Bunlara rağmen tansiyon değeriniz yüksek seyrederse düşük doz ilaç başlanabilir.

25 Mart 2024 09:18