ka
Soru Sahibi
28 Kasım 2013 14:54

tanı:osteonekroz

mrh hocam.benim sol ayak bılegınde 3 yıldır agrı var hocam bırcok doktora gttm sol ayakta talus kemıgın coktugunu ve buraya dondurma işlemi yapılmalı denıldı.devlet hastanesındekı doktor sol ayagıma ıgne vurdu DEPO-MEDOL bunun uzerıne agrılarım gttı ama benım ıcım rahat degıl amelıyat benı cok korkutuyor yurumede aksaklık olacagını soledıler bunun ıcın ne yapabılırım sızden bılgı almak ıstıyorum hocam.amelıyt sonrası ayakta esneme payı olacak mı bu ne kadar aksaklık yapar? amelıyat olmalı mıyım yoksa zamanla ıyılesır mı iğne sayesınde şimdiden tesekkurler.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Selim  Muğrabi
Op. Dr. Selim Muğrabi
Ortopedi ve Travmatoloji

merhaba bunu değerlendirebilmem için yaptırmış olduğunuz tetkikleri bana mail olarak göndermenizi rica edeceğim. saygılarımla

28 Kasım 2013 19:37
ka
Soru Sahibi

SOL AYAK BILEGI MR İNCELEME TARiH: *** *** ** Talus anteromedıal kesımde kortıkal kemıkte duzensızlık alanları dıkkatı çekmiştir.Eşlik eden talus duzeyınde yogun trabekuler zedelenme ve ödem alanları kemık kontüzyonu telkın eder nıtelıktedır. Deltoıd lıgaman tibiotalar liflerınde Grade I spraın bulguları mevcuttur. Sustantıkulum talı düzeyınde de milimetrik subkondral kistik rezorpsiyon sahası dıkkatı çekmiştir. Anterıor talofibuler ligaman talar yapışmada subtotal rüptür bulguları izlenmektedir. Anterior ve posterıor tibiofibular ve posterior talofibuler ligamanlarda Grade I sprain bulguları mevcuttur. Tibialis posterıor ,fleksör hallusus longus tendonlarda hafıf tenosinovit bulguları izlenmektedir. sol ayak bılegı emar tarıh:*** *** ** sagital planda SE T1,FSE PD-T2 aksıyal planda SE T1 FSE PD-T2, koronal planda FSE T2 ağırlıklı sekanslar degerlendırılmıştir -talusta medulla trabekuler ödem lehınde sinyal artımı izlendi -kalkaneusta subtalar eklem sevıyesınde subartıküler fokal dejeneratif sinyal degısıklıgı saptandı.Achılles tendonunun trase,kontur,sinyal intensite dagılımı tabii olarak izlenmiş olup,patolojık sinyal intensite degişiklıgı saptandı.Ayak bılegının lateral stabılızasyonunu saglayan anterıor ve posterıor talofıbuler ligmanların ve kalkeneofıbuler lıgamanın butunlugu ve sınyal intensıte paternı dogaldır.Anterıor ve posterıor tıbıotalar,tibiokakalkaneal,dorsal talonavikuler ligamanların da trase,kontur ve sinyal intensite dagılımları tabiidir.Tibalis anterıor,ekstansör digitorum longus,ekstansör hallusis longus,tibialis posterior,fleksör digitorum longus,fleksor hallusıs longus,ve brevis tendonlarının trase,kontur,sinyal intensite dagılımları dogal olarak izlenmiş olup tendon komşulugunda kolleksıyon saptanmamıştır.Sol ayak bileginde inceleme alanına giren diğer kas,ligaman ve yumusak doku oluşumlarının morfolojı ve sinyal intensite dağılımları doğal izlenmiştir. sol ayak bılegı tomografi tarıh:*** *** ** Talus posterıorunda oldukça buyuk os trigonum mevcuttur.Konturlar hipertrofiktir ve konturlarında subtalar eklem konturuna kadar uzanan küçük kistler oluşmuştur.Dolyısıyla semptomatik olabılır,hafif skleroz eşşlik etmektedir. Navikula komşulugunda yıne benzer tarzda ancak daga kucuk os navikulare de izlenmektedir. S:Hipertrofık muhtemel semptomatık os tirgonum ayrıca os navıkulare kemık sintigrafisi tarıh:*** *** ** YAPILAN TETKIK:3 FAZLI KEMIK SINTIGRAFISI KULLANILAN RADYOAKTIF MADDE:30MCİ T99M PERTEKNETAT KULLANILAN KİT:MDP KULLANILAN RADYOFARMÖSETİK:30 MCİ T99M-HDP SOL AYAK BILEGINE UYAN ALANDA KANLAMA VE KAN HAVUZU FAZLARINDA PERFUZYON ARTMIS DURUMDADIR.AYNI BÖLGEDE METABOLIK FAZDA ARTMIŞ AKTIVITE TUTULUMU İZLENMİŞTİR(BU BÖLGENIN DIGER GORUNTULEME YONTEMLERI ILE İNCELENMESİ ÖNERILIR) İSKELET SISTEMININ DİGER KISIMLARINDA PATOLOJIK AKTIVITE TUTULUMU İZLENMEMİŞTIR amelıyatla dolgu yapılıp yurumede aksaklık olacagını soyledıler bunun baska cözumu var mı hocam tesekkurler. allah razı olsun hocam.

29 Kasım 2013 19:33
Op. Dr. Selim  Muğrabi
Op. Dr. Selim Muğrabi
Ortopedi ve Travmatoloji

merhaba sizi muayene etmeden karar vermek oldukca zor.komplex bir proleminiz var.uygun gorurde muayene ye gelirseniz yardimci olurim saygilarimla

30 Kasım 2013 20:46