SY
Soru Sahibi
9 Ağustos 2014 14:28

T1A. T2A aksiel.koronal t2a FLAIR VE SAGİTTALL T1A BEYİN EMAR TETKİKİ

SENTRUM SEMİOVALE DÜZLEMİNDE SAĞDA FRONTAL VE PARİYETAL LOBDA SUB KORTİKAL BEYAZ CEVHER T2A VE FLAIR SERİLERDE HİPERİNTENS T1A SERİLERDE KARŞILIĞI İZLENMEYEN MİLİMETRİK NONSPESİFİK LEZYONLAR. SAĞ LATERAL VENTRİKÜL SOLA ORANLA ASİMETRİK BASILANMIŞ GÖRÜNÜMDEDİR.ANCAK BU AÇIKLAYACAK PATOLOJİK GÖRÜNÜM SAPTANMAMIŞTIR.BİLATERAL BAZAL GANGLİONLARDA GENİŞLEMİŞ VİRCHOW-ROBİN SPACESLERİ MEVCUTTUR.İZOLE KİTLE LEZYONU ŞİFT ETKİSİ SAPTANMADI. YUKARIDAKİ BEYİN MRG TETKİKİ NE ANLAMA GELMEKTEDİR.TEDAVİ SONUÇLARI HAKKINDA NE YAPABİLİRİM.SAYGILARIMIZI SUNAR İŞLERİNİZDE BAŞARILAR DİLERİM.YARDILARINIZI BEKLİYORUM.TEŞEKKÜRLER.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nezih Oktar
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Manyetik rezonans dediğimiz MR tetkiki son derece hassas ve ileri teknoloji ürünüdür. Sizde bahsi geçen rapor ifadeleri yaşla artışını gördüğümüz ama bizim "bilişsel" dediğimiz yani beynin anlama ve kavramaya yönelik üst düzey işevlerinde bazen aksamalara yol açabileceği söylenen ama kesin olarak hastalık belirtisi olarak ortaya konmamış tartışmalı bir durumdur. MR tetkiki ne amaçla çekildi, hastanın yakınmaları ne idi yazmadığınız için bir bağlantı kuramıyorum ama genellikle bağlantı kuramadığımız beynin işlevsel bozuklukları ile bu görüntülerin olması bizi endişeye sürüklemez. Bazı çok ender durumlarda bunlar tümör kadar büyüklüğe ulaşabilir ve yanlışlıkla tümör zannedilerek boş yere ameliyat edilirler.

9 Ağustos 2014 16:35