ÇP
Soru Sahibi
20 Haziran 2020 15:23

T12 omurga kırığı ameliyatı sonrası

20 yaşındayım 16 ay kadar önce T12 tam çökme kırığı sonucu ameliyat oldum, 6 vida var ve şu anda vidaları aldırmayı düşünüyorum sizce ne karar vermeliyim. Ameliyat sırasında enfekte olmaktan korktuğum için kararsızım. Ayrıca, hiç his kaybı oluşmadı

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Hakan Tetik
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Gecmis olsun. Vidalarin cikarilabilmesi icin bazi kriterler vardir. Bazi durumlarda vidalarin cikarilmasi uygun degildir. Bu ameiyatlarda eger füzyonsuz vidalama yapildiysa gecen sure cikarilmak icin yeterli. Eger füzyonlu ameliyat yapildiysa ve omurganin arka elemanlari alindiysa, agri yapmiyorsa vidalarin cikarilmasi uygun degildir. Agri veya baska problemler varsa problem cozulmeye calisilir. Ameliyat notunuzu paylasirsaiz daha detayli bilgilendirme yapabilirim. Gecmis olsun

20 Haziran 2020 16:05
ÇP
Soru Sahibi

Stabilizasyon ameliyatı oldum kemik greftleride takılmış ama daha fazla detay bilmiyorum sadece çıkarılsa çıkarılabilirmiş bunu biliyorum ama. Enfekte olma riski beni korkutuyor yoksa ameliyatı istiyorum. Çokkk kararsızım.

21 Haziran 2020 19:25
Op. Dr. Hakan Tetik
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Enfekte olma riski vidalari takarken daha fazladir. Yabanci cisim yerlestirme ameliyatlarinda enfeksiyon riski, cikarilmasina gore daha yuksektir

21 Haziran 2020 20:40