YL
Soru Sahibi
10 Ağustos 2015 16:07

Sürekli Mastit

Merhaba. 37 yaşında ve iki çocuk annesiyim. ilk bebeğimi 23 ay emzirdim ve hiçbir problem yaşamadım. İkinci bebeğim şuanda 15 aylık ve hala emziriyorum. Fakat çok sık mastit problemi yaşıyorum, özellikle sol memenin belli iki farklı yerinde. Birkaç saat emzirmezsem, o bölgede süt tıkanıyor ve ben çok zor açıyorum. Ilık duşun altında uzunca tutup hemen emzirebilirsem o bölgeyi açabiliyorum. Aslında süt miktarı çok fazla olmuyor ama nedense o bölge sürekli tıkanıyor ve çok sıkıntı veriyor. Bebeğim 15 aylık olmasına rağmen işyerinde sağmak zorunda kalıyorum. 1 gün aksatsam ertesi gün o bölge kızarıyor, ağrıyor, bazen sıtma oluyor, bazen de ateşleniyorum. Ne yapmam gerekli? Tamamen emzirmeyi bırakmak istemiyorum. Bu durumu yaşamama sebep olan ne olabilir? Değerli yorumunuzu rica ederim. Teşekkürler, İyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun Lâle Hanım. Bu durumun nedeni süt stazı dediğimiz sütün boşalmadığı bölgelerde iltihaba meyilli olmasıdır. Zaten çözümünü son derece güzel tarif ettiniz. Sağım, emzirdiğiniz müddetçe devam etmeli gibi görünüyor. Emzirmeyi keseceğiniz zaman hormon ve antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

11 Ağustos 2015 10:31