HY
Soru Sahibi
8 Aralık 2021 18:50

İntromukozal karsinom

Hocam kolay gelsin dışkı tahlili sonucu kolon kanseri 1. Evre olduğu anlaşılır mı Dışkı tahlilleriyle koyulan ilk tanı intromukozal karsinom doktor açıklayıcı bi anlatım yapmadığı için size sormak istedim yardımcı olabilir misiniz

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)

Öncelikle geçmiş olsun. Dışkı tahlilleri sadece tümör şüphesi uyandırabilir. Tüm kanserlerde kesin tanı patoloji ile konur. Kolon kanserinde minimum kolonoskopi ve tomografi tetkiklerinin yapılması gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

8 Aralık 2021 19:09
HY
Soru Sahibi

Hocam çok sağ olun bide bu dışkı tahlilinden sonra bt ve fekal kalprotektin testi istediler bide kolonoskopi daha sonra duruma göre ilaç tedavisi başlıycaz dendi bu arada yaş 24 hocam

9 Aralık 2021 00:01

Rica ederim. Her ne kadar yaşınız genç olsa da şüphe duyulan hastalığın arz ettiği öneme istinaden doktorunuzun bir takım ileri tetkik istemesi gayet doğal. Tomografi ve kolonoskopi zaten kolon tümörü şüphesi olan hastalarda olmazsa olmaz tetkiklerden. Kolonun iltihabi hastalıkları ve fonksiyonel bozukluklarında fekal kalprotektin testi düşünülebilir. Umarım tetkik sonuçlarınız temiz çıkar. Sağlıklı günler dilerim.

11 Aralık 2021 15:55
HY
Soru Sahibi

Hocam tekrar kolay gelsin fekal kalprotektin testi sonucu 82 pozitif diyo bu ne demek oluyo acaba

25 Aralık 2021 22:51

Merhaba, Fekal kalprotektin seviyesinin 50µg/g üzerinde olması iltihabi bağırsak hastalığı açısından şüpheyi artırır. Kolonoskopi bulgularının ve patoloji sonucunun iyi yorumlanması önem kazanır. Bu ve benzeri platformlarda yapılan yorumların tamamen genel bilgilendirme amaçlı olduğunu hatırlatarak kesin teşhis için takibinizi yapan gastroenteroloji uzmanının fikrinin belirleyici olacağını belirtmek isterim. Tekrar geçmiş olsun.

27 Aralık 2021 09:24
Op. Dr. Doğan Fakıoğlu
Op. Dr. Doğan Fakıoğlu Genel Cerrahi

Yazar toplam 97 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Memede ağrı ve sertlik Op. Dr. Doğan Fakıoğlu
İntromukozal karsinom Op. Dr. Doğan Fakıoğlu
Yeşil dışkı Op. Dr. Doğan Fakıoğlu
hasimato hastaligi Op. Dr. Doğan Fakıoğlu
Karaciğer sag lob Op. Dr. Doğan Fakıoğlu
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Alkan Atasoy Genel Cerrahi
Op. Dr. Ali Bekraki Genel Cerrahi
Op. Dr. Battal Alkan Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube