TT
Soru Sahibi
12 Mayıs 2014 23:10

spor egzersiz

hocam merhaba parkta egzersiz yapıyorum park 750 metre tempolu yürüyüş 1 saat haftanın 5 günü kuaförüm saglıklı yaşam için yapıyorum sizin makalenizi okudum çok güzel hocam boyum 1.70 kilom 68 bazı spor hocaları nabızı yükseltmek gerekir diyor kardiyologlar tempolu yürüş diyor hangisi doğru hocam siz hocam bu işin uzmanısınız doğruyu sizden öğrenmek istedik sizin spor hekimliğindeki zayıflama programını gönderirseniz sevinirim hocam eşim için tamer-topuz@hotmail.com geçen gün tv de spor hocası tabata egzersizinden bahsetti bu spor dogrumu hocam 20 saniye hızlı 10 saniye dinlenme dedi çok faydalı olur 20 dk süre yeterli olur dedi 20 dk bu egzersizi yaptıktan sonra sporu bırakalımmı hocam yoksa 20 dkdan sonra devam edelimmi yağ yakımı 20 dk dan sonra başlıyor diyorlar 20 dkda tabata egzersiz sporunu bırakırsak faydası olurmu yada 20 dk tempolu yürüyüş yapıp sonramı tabata yapalım yoksa öncemi yapalım görüş ve tavsiyeleriniz için teşekkürler hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Soner Akkurt
Spor Hekimliği

İdeal egzersiz nabız sayısı için 220 den yaşınızı çıkartıp bulunan değerin %65 ini alın bu rakam ile 45-60 dakika egzersiz yapın. Yapacağınız egzersiz zayıflama yanı sıra kalp sağlığına da faydalı olacaktır. Zayıflama için günlük alınan kaloriden fazla kalori yakmak gerekiyor. Bu durumu sağlayan her tür egzersiz faydalıdır. Ancak yukarıda bahsettiğim egzersiz zayıflama yanı sıra , kalp, tansyon, şeker, kolesterol gibi hastalıklardan da sizi korur. Selamlar

13 Mayıs 2014 10:37