KM
Soru Sahibi
16 Aralık 2015 13:36

spondilolistezis

:L5 s1 seviyesinde l5 vertebra anteriora grade 1 spondilolistezis 1nci derece bel kayması teşhisi kondu.bu kısı ıcın yapılabılecek tedavı yontemını, egzersız programın, tedavı zamanı kontrollerının nasıledılecegı, hakkında bılgı verır mısınız ?

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Cavit Meclisi
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

muayene ve dinamik röntgende omurların hangi yöne az ve hangi yöne çok hareket ettiğine baktıktan sonra, bu bulgulara uygun egzersiz programı düzenlenir ve artırılarak 6 ay sürdürülür. bunlara ek olarak ağrı da varsa, önceki bulgulara bakarak omurga bağlarını sertleştirmek için gerekirse proloterapi yapılır.

18 Aralık 2015 10:03
KM
Soru Sahibi

sızden bırsey ısteyebılır mıyım cok nacızane bır ıstek benım bu fınal sorum ftr ogrencısıyım ben suanda nasıl bı program yapacagımı yada nasıl baslanacak yada tetkıkler nasıl yapılacak nerdeyse hıcbır fıkrım yok sızden rıcam bıraz yardımcı olmanız ayrıca cevap ıcın tesekkurler saygılarmla

20 Aralık 2015 17:45
Doç. Dr. Cavit Meclisi
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

egzersize başlayacaksınız tabii. egzersizler muayene bulgularına göre düzenlenir. unutmayın ki, bu site gerçek bir tanı ve tedavi alanı değildir. burada sorulara cevap verip yol gösteriyoruz. daha ileri bilgi vermek hastaya zararlı sonuçlar doğurabilir.

21 Aralık 2015 10:56