İİ
Soru Sahibi
11 Ağustos 2021 00:14

Sperm ömrü

İyi günler, son birkaç haftadır hamilelik konusunda çok takıntı yapmaya başladım ve bu durum hayatımı her anlamıyla etkilemeye başladı artık. Soracağım soruları tek tek cevaplarsanız rahatlamam konusunda çok yardımcı olursunuz, şimdiden teşekkür ederim? 1- Spermin vücut dışındaki yaşama süresi ne kadardır, sperm kuruduğunda öldüğünü biliyorum fakat kurumazsa bile ne kadar süre canlı kalabilir oda sıcaklığında ve vücut dışında? İnternette türkçe ve yabancı kaynaklardan araştırdım, bazıları birkaç dakika diyor, bazıları saat diyor. 2- Kolonya dezenfektan, sabun gibi kimyasallar spermi anında öldürebilir mi? El bol suyla yıkandığında spermden tamamen arınır mı? Ne kadar iyi yıkasam da elimde sperm kalmıştır diye endişeleniyorum. 3- Mesela dokunduğum yüzeyden elime sperm geçip ardından kız arkadaşımın eline dokunursam ve ardından kız arkadaşım tuvalete gidip vajinasına eliyle dokunursa gebelik gibi bir ihtimal olabilir mi? Bu durumdan aşırı korkmaya başladım ne rahat rahat elini tutabiliyorum ne de evimde bir şey yapmasam bile bir yerlere sperm bulaştıracağım diye rahat rahat dokunabiliyorum

1 cevap
Cevaplar (1)

Takıntı psikiyatrinin ilgilendiği bir konu. Bildiklerimi paylaşayım: 1- spermin yaşaması için etrafında besleyici nir suvı gerekir. Tek başına ölür. Test için örnek alındığında sıvı içinde 2 saate kadar yaşayabilir. Kuruma süresi yarım ile 1 saat arası gibi. Ortama görevdeğişebilir nem sıcaklık vb. 2- Kimyasallar spermi hemen öldürebilir kimyasala göre değişir bence. El bol suyla yıkanırsa sperm kalmaz evet. 3- Dokunduğun yüzeyden bulaşma pek olası değil. O tür bir gebelik saçma olurdu. O kadar kolay değil. Tüm şartlar uygun olmalı kadın ovulasyonda olmalı vs... 4-galiba dört yoktu. Elini yıka takılma.

11 Ağustos 2021 11:31