BS
Soru Sahibi
5 Ekim 2018 14:00

Spastıkkolon

saygılar 58yasındakı esımde yıllardır25yıldır spastik kolonu vardı debrıdat fortu kullanıyordu 19gundur karnında gaz şikayeti var yatar durumda ağrısı olmuyor ayaga kalkınca oluyor göbek çevresinde ağrı oluyor gaz cıkartanıyor 10yıldır mide ilacı lanzasol ve lyrıka hapı kullanıyor sebebi ne olabilir göbek fıtığı bu şikayeti yaparmı bulantı kusma yok her gün çıkıyorumarasıra keçi pisliği gibi çıkıyorum 10 yıldır kabızlık cekıyorddu duspatalın iyi geldi gunde2 tane100mglık önemli zararı varmı Gizle *** *** ** / Selim BAYRAKTAR Eşinize geçmiş olsun

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

İrritable barsak sendromu (İBS – eski adıyla spastik kolon) şehir insanımızda giderek daha fazla rasladığımız bir sorun selim bey. Stres + besin ekleri, besin boyaları, bitkilere katılan hormonlar, homojenize süt, yoğurt, ambalajlama sistemleri, vs. pek çok unsur bu sorunun gelişimine yol açıyor. Sorunun kronikleşmesi durumunda şişkinlik, gaz oluşumu, midede yanma, bulantı, reflü, bazen ishal bazen kabızlık atakları, hemoroidal hastalık, anal fissür, gaz kaçırma gibi bazı anal patolojiler de kaçınılmaz olarak tabloya ekleniyor. Sıklıkla da mide problemleri (gastrit, vs) bu tabloya ekleniyor. Yalnızca bazı ilaçlara dayanarak hastaların radikal olarak tedavi edilmeleri mümkün değil. Bu arada, altta yatan ve problemi provoke edebilecek olası ek patolojileri de ayıklamamız gerekiyor. Sorun derinleştikçe tedavi süresi uzuyor ve zorlaşıyor. Şansınız varsa bana ulaşın. Yoksa yaşadığınız şehirde bu konuda uzman bir gastroenterolog ile irtibat kurmanız gerekecek. Sevgiler... Prof. Dr. Sezai Leventoğlu www.sezaileventoglu.com sezaileventoglu@hotmail.com twitter.com/Dr. Sezai Leventoglu (*** *** ** (Muayenehane Tel & Fax) (*** *** ** (Asistan Fatma hanım mobil tel)

15 Ekim 2018 11:18