YS
Soru Sahibi
28 Ekim 2019 12:18

Sonuç:PDA1.5mm

İyi günler..Oğlum Ege üniversitesinde ??? 6 aylık iken doğumsal katarakt ameliyatı oldu.Bu sürede yapılan kontrolünde üfürüm tespit edildi..EKG çekildi bir sorun çıkmadı.Eko su da şu şekildeydi Apeks solda kontraksiyonlar iyi kalp boşlukları normal.Perikardiyal sıvı izlenmedi. Atrial **** Atriyoventriküler bağlantı :konkordan Ventriküloarteriyel bağlantı :konkordan Atriyal septum : normal Mitral kapak: normal Triküspid kapak : normal Ventriküler septum: normal Pulmoner arter: normal Aort-koroner arterler: normal Aort koarktasyonu izlenmedi.1.5mm çapında PDA izlendi. Şuan 5,5 yaşında dün Boğaz enfeksiyonu ile gittiğimiz Dr muayenemizde üfürüm duydu takip amaçlı kalp ultrasonu önerdi.Sizce müdahale edilmesi gereken bir durum olabilir mi? Masum üfürüm olabilir mi?Umarım öyledir ??çok endişeliyiz..Şimdiden teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Şebnem Paytoncu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

MERHABA. KÜÇÜKKEN EKODA SAPTANAN PDA 1.5 MM, SONRASI EKO TAKİPLERİ VAR MI? EKO NORMALSE MÜDAHALE GEREKEN BİR DURUM YOKTUR ZATEN. PDA KONTROLÜNÜ YAPTIRMANIZI ÖNERİRİM. SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM

31 Ekim 2019 15:00
YS
Soru Sahibi

Şebnem Hanım Sonrasında hiç EKO EKG çekilmedi..Balıkesir'de oturuyoruz burada çocuk kardiyoloji kaldırıldığından çektirememiştik,pek üstünde de durmamıştık açıkçası..Normal aktivitelerinde bir sıkıntı yaşamıyoruz ,25 kg mesela.. Ege Üniversitesine geleceğiz önümüz hafta içinde..Hala içimiz rahatlamış değil çünkü..Umarım artma anlamında değişiklik olmamıştır..?? Bu arada sizde orada mısınız?? Dönüşünüz için tekrardan teşekkürler? iyi çalışmalar diliyorum..

31 Ekim 2019 22:39
Uzm. Dr. Şebnem Paytoncu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Geçmiş olsun. Ben Manisa Şehir hastanesinde görev yapıyorum. Umarım sıkıntı olacak bir durum çıkmaz. Sağlıkla kalın.

7 Kasım 2019 20:49