AT
Soru Sahibi
21 Kasım 2020 01:47

Sol humerus kemiğindeki ortadan kırılmadaki platini çıkarttırmak istiyorum riski varmıdır?

Merhaba ben 21 yaşındayım 7 yıl önce bir trafik kazası geçirdim sol humerus kemiği ortadan kırılmış ve platin takılmıştı. Şimdi bu platini aldırmak istiyorum riski varmıdır? Nedir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Erkan PINARAKAR
Ortopedi ve Travmatoloji

Her ameliyatta risk vardir ve buna ölüm dahildir. Fakat implanti (platini) cikarmak icin gec kalmissiniz. Umarim kisalik yoktur. (kemiginizde cok belirgin bir kisalik yapmaz telas etmeyin) eger cok ciddi rahatsizlik vermiyrsa enfekte olmamissa sogukta agri yapmiyorsa cikarilmasina gerek yok ama cikarmak isterseniz ve ya bi sikintiniz varsa cikarilmasi cok buyuk bir operaston degildir. Tabi onceki ameliyattan kalan yapisiikliklar olabilir ama genel arak sinir yaralnmasi disinda beklenen bir risk yoktur. Filminizi gormem gerekiyor ama zannederim posteriordan yapilmistir vakaniz ve burada bulunan radial sinir risk altindadir bu sinirn hasarlanmasi durumunda dusuk el gelisebilir. Bu olasi riskin yaninda tekrar kirik olmasi damar yaralanmasi kas yaralanmasi enfeksiyon gibi dusuk ihtimal tasiyan komplikasyon riskleri de vardir.

18 Ocak 2021 12:24