ÖA
Soru Sahibi
22 Nisan 2021 19:20

Sol böbrek pelvikalisiyel yapılar grade 1 ektazik olup sol üreter proksimali dilatedir.

Sol böbrek pelvikalisiyel yapılar grade 1 ektazik olup sol üreter proksimali dilatedir. Doktor taşın var kanala düşmüş dedi. Cipro ve buscopan yazdı bunları kullan bol su iç dedi. Çok ağrım vardı taşın düştüğünü görmedim ama ağrım geçti. Taş erimiş olabilirmi yada böbreğim iflas etmiş olabilirmi? Böbrek fonksiyonu bozulursa 2 3 günde iflas ederim? Şimdiden teşekkürler hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)

Taş hastalığında Ağrı yapan şey böbreğin taşı atmaya çalışırken oluşan gerginliktir. Kapsül Bu gerginliği alıştıktan sonra ağrı hissi geçer. Dolayısıyla ağrının değişimi çok yanıltıcı olabilir. Böbrek fonksiyonları iki gün içerisinde iflas etmez 2 haftayı aşan ektazi durumunda kalıcı hasar tedricen başlar. 2 haftalık taş düşürme tedavisi sonrası tekrar görüntüleme yapılır taş duruyor ise kapalı yöntemle ameliyat ile alınır. Sağlıklı günler dilerim

22 Nisan 2021 19:36