TD
Soru Sahibi
12 Şubat 2021 13:55

Smear Testi Sonucu

Hocam Merhaba, Smear testi yaptırmıştım.Sonucu sizinle paylaşsam yorumlayabilir misiniz? Patolojik Tanı MİKROSKOPİ Slayt sayısı:1 ,Boya(lar): PAP MATERYALİN TİPİ: Sıvı Bazlı MATERYALİN YETERLİLİĞİ Yeterli Endoservikal/ transformasyon komponenti: Var GENEL TANI KATEGORİLERİ: Malignite veya intraepitelyal lezyon negatif AÇIKLAMALI TANILAR MALİGNİTE VEYA İNTRAEPİTELYAL LEZYON NEGATİF ORGANİZMALAR >Diğer bakteriler:, Kokobasiller TANI (ICD-O Kodları)*** *** ** Sıvı bazlı sitoloji Bakteriel vaginosis lehine flora kayması Neoplazma rastlanmamıştır. YORUM:Sitolojik incelemede zeminde şiddetli hücresel sitoliz bulguları izlenmektedir. Yassı epitel hücreleri süperfisiel ve intermedier tip hücreler halindedir. Endoservikal hücreler az sayıda düzenli tek hücreler halinde izlenmektedir. Yaymada nonenfeksiyoz formda bazofilik koklar halinde Gardnerella vaginalis ile uyumlu mikroorganizmaların varlığı dikkati çekmektedir. Yaymada displazi ve malignite bulgusu mevcut değildir. Yardımlarınız için teşekkürler,

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Kemal Hükmen
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Smear temiz yani hücresel değişiklik yok Yalnız vajinal enfeksiyon durumu söz konusu tedavi gerekiyor dr unla konuş

12 Şubat 2021 19:30