YB
Soru Sahibi
11 Eylül 2021 01:34

Şizofreni korkusu

Merhabalar serhat bey bir kaç soruya verdiğiniz cevapları okuyarak samimi bir insan olduğunuzu düşündüm.Özellikle aleyna tilki sendromu cevabiniza da katılarak güldüğümü belirtmek isterim.Etkilenme sanrısına benzer düşünceler başladı bende şizofreni olma korkumdan kaynakli olan bir takıntım sonucunda mı böyle oluyor acaba diye de merak etmiyor değilim.Şöyle izah edeyim neden sonuç ilişkisi kuramıyorum.Sürekli bir şeytanin benimle oyun oynadığını ve hayatımın hepsinin şeytanın muzipliği çerçevesinde döndüğünü düşünüyorum(Bu düşünce descartesi okuduktan sonra aklımda kaldi ve çıkmıyor).Sonra yok ya ben öyle düşünüyorum diyorum ve ben öyle düşünüyorum lafinin da onun bu oyunu devam ettirebilmesi için zihnime soktuğu bir düşünce olduğunu düşünüyorum.Elbette böyle bir seyin olabileceğini ve böyle bir şeyi düşünmemin bana bir yarar sağlamıyacağını çünkü bunu kanıtlayamıyacagımı biliyorum.Fakat bu düşüncelerle uğraşmak işlevselliğimde büyük bir enerji sarf etmeme sebep oluyor.Özellikle sosyallik kurmaya ve ortamlarda kalmaya çalışıyorum bu şekilde şizofreninin izolasyona dayali bir belitisini gerçekleştirmemiş oluyorum fakat ortamlarda da aklıma giriyor.Şu an etrafımdakilerin de gerçekliğine inanmama seviyesine gelebilme durumumdan korkuyorum.Sizce ne yapmalıyım?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Görüşelim. Yanlış tanılar ile çok karşılaşıyorum; yıllarca şizofreni tanısı ile antipsikotiklerle mahvedilmiş genç hastanın şizofreni olmadığını gördüm ve bu tanı ile onun hayatını mahveden psikiyatra beşyüz bin liralık malpraktis davasını açtık. Diğer yandan klinikte 11 gün yatırdığı halde bariz şizofren olan bir başka hastaya tanı koyamayıp annesine "şizofren sensin" diyen çok ünlü psikiyatr da malpraktis davasını hakediyor. Çünkü kaybedilen 4-5 yılda hastanın hayatı bitmiş. Şizofreni yıkımını ilk yıllarda yapar ve geriye bir şey bırakmaz. Artık bu ailelerin haklarını savunacağım. Yurtdışında doktorlar hatalarının bedelini ödüyorlar. Bizim ülkede perişan edilen hayatların en ufak değeri yok. Şizofreni tanısını en kısa zamanda koyamazsanız hastanın hayatı biter. Bu iş şakaya gelmez. Dikkat ederseniz 01:30'daki sorunuza cevabı cumartesi 06:30'da yazmaya başladım. Görüşelim.

11 Eylül 2021 06:54
YB
Soru Sahibi

Öncelikle sorumu yanıtladığınız icin teşekkürler Serhat bey.Ben 19 yaşında bir bireyim 2 aylik surelerle yaklasik üç kez bu şeytanın oyunu konseptli düşüncelere maruz kaldim ve hepsi en fazla bir gün sürdü fakat şu an yaşadığım yaklaşık üç gündür sürüyor.Sosyalliğimde büyük sıkıntılarım yok bunun sebebi öğrendiğim belirli tekniklerle bu düşünceleri geri plana atip âna odaklanabilmemden kaynaklanıyor.Ben kavramını yitirmiş durumda değilim.EFT teknigiyle belirli düşüncelerin yarattığı fizyolojik tepkilerden sıyrıldım gibi tabi ki tamamiyle değil. Düşünceyle şu şekilde başa çıkabiliyorum misal şeytan benim aklima düşünce sokuyor ve bana ait olmadığını düşündüğüm bu düşüncenin bana ait olabilecegi ve seytana ait oldugunu kanitliyamayacağimi fazla kesinlik belirtmeden kendime açıklayabiliyorum fakat her başa çıkışımdan saniyeler sonra o düşünceyi tekradan geri getirip hâla yenebiliyor muyum gibi kompulsif bir davranışa dönüştürüyorum durumu.Şimdi bunlarin hepsi birer inkar ise büyük tehlikedeyim.Sizce sanrisal bir bozukluğum veya şizofrenik bir durumum var ise bu rahatsızlıklar için alacağım ilaçlar algılayış ve bellek gibi zihinsel ögelerimde herhangi bir ağırlaşma veya bozukluk yaratır mı? gibi bir soru sorarak bir tarafimin da bu gibi rahatsizliklari kabul edebilecek kadar hazır olduğunu belirtmek istiyorum. Eklemek istediklerim: 1-Son bir kaç haftadır beslenmemde dengesizligim var ki bu olay su anki durumumun sebebi ise aylar önce beslenme yuzunden olmayan ayni duygu ve düşüncelerin ortaya cikmasi ile çelişmiş olur. 2-Sabahlari ilk uyandigimda iki üç saat boyunca sanrisal olan düşüncelerin aklima gelmesi bende herhangi bir etki yaratmıyor ve olayi yenebilecegime dair bir özgüven doğuyor içime nede olsa ruhsal gerilimle baş edebilmek te insanda bir üstünlük duygusu yaratabiliyor.Tabiki bu çok uzun sürmüyor dedigim gibi iki üç saat 3-Bunlarin hepsinin birer inkar oldugunu dusunerek temkinli davranmam her özgürlük isteğimde tetikleniyor. Umarim kendimi anlatabilmişimdir buraya kadar okuma zahmetinde bulunduysaniz size teşekkür ediyorum.Ben Hataylıyım bu arada ve buradan görüşebilme ihtimalimiz var mi ? bu soruyu da cevaplarsaniz sevinirim.Kendinize iyi bakin

12 Eylül 2021 03:27

Görüşmek için iki seçeneğimiz var: 1) Muayenehaneme gelebilirsiniz. 2) Online WhatsApp görüntülü görüşme ya da Zoom üzerinden görüşme yapabiliriz.

12 Eylül 2021 04:19

Şunu da eklemem gerekir; gerçeği değerlendirme yetisinin bozulmasına çeyrek kalmış.

12 Eylül 2021 04:43
Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Uzm. Dr. Serhat İpekçi Psikiyatri

Yazar toplam 938 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Cinsellik Ve ihtiyaç Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Uykusuzluk Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Post ssri sendrom Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Somtizsasyon okb Uzm. Dr. Serhat İpekçi
İbs ve Psikaytri Uzm. Dr. Serhat İpekçi
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Emel Özen Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube