GO
Soru Sahibi
5 Ekim 2018 18:16

Siroz hastalığı

Hastaya 350/100 omnipaque kullanimiştr Karaciğer normal şekil ve boyuttadir Konturlan düzgündor. Parankim dansitesi homojen ve tabidi Karaciğer sağ lob anterior segmentte 25 mm çapinda cidan kalsifik kistik lezyon izlenmekte olup kalsifiye kist hidatk ile uyumlu olarak değerlendirilmiştir Splenik ve portal venlerin genişlikleri doğaldr İntrahepatik safra Yollari dilate görünümdedir. Koledok dilate görünümde olup en geniş yerinde 12 mm ölçülmüs olup koledok distale dožru incelerek sonlanmaktadir. Safra kesesiizlenmedi (opere). Dalak izlenmedi (opere). Pankreas bas kesimi ve kuyruk kesimi izlenmektedir ancak korpus kesimi izlenmemektedir (atrofi?)- Pankreas korpus düzeyinde batın ön duvanna doğru spiküle uzanımı izlenen 70x60 mm boyutunda yumuşak doku kitlesi izlenmektedir (implant?), Batin ici yaygin asit ve peritonda, omentumda özellikle batn ön duvarinda olmak üzere yaygın kalinlaşma izlenmektedir Her iki sürrenal gland normal görünümdedir Her iki böbrek normal lokalizasyonda ve bůyüklüktedir Konturlan düzgündür. Parankim kalınlğı ve dansitesi doğaldir.Toplayiaı sistemlerde patolojk görünüm saptanmad Pararenal ve perirenal alanlar normaldi Abdominal aorta ve inferior vena kava normaldi Mide sol anterolateral komşulugunda 170x80 mm boyutunda orta cidar kalınliğında kistik lezyon izlenmektedir (psödokist?) Intestinal sistem normal olarak değerlendirilmiştir Batin sol üst kadranda 22x19 mm boyutunda yumuşak doku kitlesi izlenmektedir (splenozis?, LAP? Batin orta hatta insizyon hatt mevcuttur 6 SONUÇ: Yukanda tanimlanan bulgular Hastanizin Ⅳ KONTRASTU ALT ABDOMEN BT incelemesinde Mesane konturlan muntazam olup,jümen içi dolum defekti saptanmadi Duvar kalnlğı normal sinrlardadr Perivezikal yag dokusu tabidir Sağ over izlenmedi. Sol over ve uterus doğal görünümdedir Parauterin ve parametrial lokalizasyonda dilate venöz yapilar izlenmekte olup pelvik varisler ile uyumlu olarak değerlendirilmiştr

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özgür Kılıçkesmez
Radyoloji , Girişimsel Radyoloji

70x60 mm boyutlarindaki kitleden biyopsi yapilmasi, bu BT'deki bulgulari aciklayacaktir. Gecmis olsun

5 Ekim 2018 19:52