PA
Soru Sahibi
6 Haziran 2017 22:58

Siringomiyali ve skolyoz epüdural anesteziye engel mi

İlk iki çocuğumu anestezi uygulanmadan normal doğum ile dünyaya getirdim. Şimdi 3.kez doğum yapmaya hazırlanıyorum. Bu doğumumun sezeryan olma ihtimali yüksek, mevcut rahatsızlıklarımdan dolayı hangi anestezi tekniğini önerirsiniz? 5 yıldır haşimato tiroidi sebebi ile levitron kullanıyorum, 7 yıl önce boyun da siringomiyali tesbit edildi bir kaç yıl takip edildi eşlik eden bir tümör veya boyutunda büyüme tesbit edilmedi. Bir de bel bölgesinde 18 derecelik skolyoz mevcut. Epidural sezeryan mı? Genel anestezi mi önerirsiniz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Selen Türkyılmaz
Anestezi ve Reanimasyon

Aylin hanım, mevcut tıbbi durumunuz nedeni ile epidural anestezi kontrendikasyon değil yani kesinlikle yapılamaz değil ama ilerde sizin şüpheye düşmemeniz için genel anestezi daha iyi bir seçenek gibi duruyor. Yine de son durumda mevcut sağlık durumunuz anestezi doktoru tarafından değerlendirilip size uygun gördüğü anestezi yöntemini sizin onayınız ile uygular diye düşünüyorum.Size şimdiden şifalar diliyorum.

7 Haziran 2017 00:35