pd
Soru Sahibi
26 Mayıs 2021 04:46

sinir sıkışması ve daralma

merhabalar şiddetli boyun ve bel ağrılarımdan sonra artık bir doktora gitme taraftarı oldum ve zor bela doktoruma MR çektirebildim sonucu göstermek isterdim fakat doktoruma randevu alamadım doluluktan ötürü malum bir de siz kontrol edebilir misiniz üstünde durulması gereken bir durum var mıdır acaba. L4-5 düzeyinde açıklığı sağa bakan hafif skolyoz mevcuttur. Lomber vertebraların korpus yükseklikleri ve sinyalleri normaldir. Multiseviye korpus köşelerinde minimal osteofitik sivrileşmeler izlenmektedir. Vertebraların sinyalleri normaldir. L2-3 düzeyinde bilateral foraminal protrüzyon ve nöral foraminal daralma izlenmektedir. Ligamantum flavum ve faset eklemler hipertrofiktir. Kanal çapı normaldir. L3-4 düzeyinde ligamantum flavum ve faset eklemler hipertrofiktir. Bilateral foraminal protrüzyon ve nöral foraminal daralma, her iki lateral reses düzeyinde ligamantum flavum hipertrofisine bağlı daralma ve sinir köküne bası izlenmektedir. Kanal çapı normaldir. L4-5 düzeyinde ligamantum flavum hipertrofileri, bilaterl foraminal protrüzyon ve nöral foraminal daralma, sol lateral reses düzeyinde ligamantum flavum hipertrofisine bağlı sinir köküne temas mevcuttur. Kanal çapı normaldir. L5-S1 disk aralığında, grade 1 retrolistezis, ligamantum flavumlar ve faset eklemler hipertrofiktir. Disk konturlarında bulging ve herniasyona bağlı anterior epidural yağlı alanda obliterasyon, bilateral nöral foraminal daralma ve sinir köküne bası mevcuttur. Kanal çapı normaldir. Dural keseye bası saptanmamıştır. Spinal kord ve konus medullaris normaldir. Alt lomber paravertebral kas gruplarında hafif yağlı atrofi bulguları mevcuttur.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Alper Ergin
Beyin ve Sinir Cerrahisi

MERHABA. GEÇMİŞ. OLSUN. MR GÖRÜNTÜLERİNİ İNCELEYEREK SİZE BİLGİ AKTARMAK DAHA DOĞRU OLUR ANCAK,YAZILANLARA GÖRE HAFİF SKOLYOZ YANİ OMURGADA EĞRİLİĞİNİZ VAR. BUNA BAĞLI AĞIRLIK MERKEZİNİZ OLMASI GEREKEN YERDE DEĞİL. ŞİMDİLİK OPERASYON GEREKTİRMEYECEK DÜZEYDE KÜÇÜK FITIKLAR , DARALMALAR VAR. AYRICA RETROLİSTEZİS YANİ MUHTEMEL BİR TRAVMAYA BAĞLI BELDE KAYMA VAR. TÜM BU BİLGİLER IŞIĞINDA ŞİMDİLİK OPERASYON GEREKTİRECEK BİR DURUM OLMAMAKLA BİRLİKTE 21 YAŞ İÇİN OLMASI GEREKEN SAĞLIKLI BİR BEL YAPISINA DA SAHİP DEĞİLSİNİZ. AŞIRI SPORLARDAN KAÇININ. FİZİK TEDAVİ İLE GÖRÜŞMENİZİ ÖNERİRİM. DOĞRU HAREKETLER YAPMANIZ ÖNEMLİ. FİZİK TEDAVİ UZMANI BU KONUDA Sİ,ZE YARDIMCI OLACAKTIR.

11 Haziran 2021 10:24
pd
Soru Sahibi

ilginiz, alakanız ve geri dönüşleriniz için çok teşekkür ederim hocam saygılarla..

14 Haziran 2021 21:17
Op. Dr. Alper Ergin
Beyin ve Sinir Cerrahisi

rica ederim. tekrar geçmiş olsun.

2 Temmuz 2021 08:43