me
Soru Sahibi
16 Ağustos 2021 15:42

Sık İdrar Problemi

Hocam merhaba. 30 yaşındayım. Kendimi bildim bileli sık idrar sorunu yaşıyorum. Günde 8-10. Sabah ereksiyonundan sonra ince ve çatallı işiyorum. Diğer zamanlarda ise sabaha göre normal yapıyorum. İdrarım geldiğinde göbeğimin altındaki kemiğe yakın tarafta sızlama gibi idrar hissi oluşuyor ya da oraya bastırdığımda o hissi duyabiliyorum. İdrarım sona erdiğinde penisin başını tükürük ile ovuşturduğumda penis kökünde bir kasılma oluyor ve bir miktar daha idrar gelmeye devem ediyor. Bunu yapmalı mıyım bilmiyorum yaptıktan sonra sızlama oluyor. Son zamanlarda da idrardan ya da boşalmadan sonra bir ağrı/yanma tarzında bir sızı oluyor. İdrar kültürüm temiz çıkıyor. İdrarımı yaparken penis köküm daha geniş olsa da daha rahat yaparım hissi de oluyor. Alafranga tuvalette mesanem tam olarak boşalmıyor. Normalde ayakta yapıyorum. Bazen su ile uğraşırken ani sıkışma hissi geliyor. Son üroflow sonucum da şudur: Ortalama akım hızı: 8,6 ml/s Tepe akım hızı: 26,6 Maksimum hıza ulaşma süresi: 7,9 s İşenen hacim: 560,7 ml Akım süresi: 63,1 s İşeme süresi: 64,7 s Kesintiler: 2 Kalan idrar: PMR 60 cc. Üroflowdan önce çok su içtimiştim. Aktif mesane teşhisleriyle çeşitli ilaçlar kullandım bir düzelme olmadı. Biraz uzun yazdım kusura bakmayın, sizin görüşleriniz nedir hocam.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

PENİSİN BAŞINA TÜKRÜK VS YAPMAYIN KENDİ KENDİNİZİ ENFEKTE EDERSİNİZ. AŞIRI AKTİF MESANE İLE İLGİLİ İLAÇLARI DÜZENLİ KULLANMANIZ GEREKİR. EĞER O ŞEKİLDE FAYDA OLMUYORSA ÜSTÜNE EK BAŞİKA İLAÇLAR DENENEBİLİR.

21 Ağustos 2021 13:04
me
Soru Sahibi

Hocam cevabınızdan hemen sonra ürolojide tekrar üroflow testi yaptırdım. Ortalama akım hızı: 6,3/ Tepe akım hızı: 20,5/ Maks. hıza ulaşma süresi 9,4/ İşenen hacim: 508,4,/Akım süresi: 73,7/ İşeme süresi: 81,3/ Kesintiler:3. PMR:25cc. Hocam bu testten sonra 1 ay penis başına tükürük vs. yapmadım. Ama bir ay sonra fazla sıvı tüketimi sonucu sık gittiğimi fark edip yapayım dedim ve yaptıktan sonra neredeyse ilk işediğimin %40'ına yakın tekrar işedim. Merak ettiğim bu durum neden kaynaklanıyor?

2 Ekim 2021 20:22
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroloji , Üroonkoloji

Bir sıkıntı görünmüyor. Sıvı alımını ve kafeinli içecekleri azaltın

5 Ekim 2021 09:33
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu Üroloji , Üroonkoloji

Yazar toplam 379 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Sertleşme ... Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Büyüme geriliği Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
PSA yüksekliği Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Varikosel değerlemesi Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Testis elektriklenme hissi Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Üroonkoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Prof. Dr. Cem Güler
Prof. Dr. Cem Güler Üroonkoloji
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu
Prof. Dr. Barış Nuhoğlu Üroloji , Üroonkoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube