KN
Soru Sahibi
13 Mayıs 2024 18:03

Sık ekstrasistol

Sayin hocam merhabalar. 34 yaşında yim. 5 Yildir ekstrasistollerim var. Her 6 ayda bir endişelenip ekg holter eko çektiriyorum birsey çıkmıyor alışmaya çalış deniyor ama ben takmamaya calstkca sanki daha da farklı oluyor. Mesela acken ya da tokken farketmeden sağ kolumu ufak hareket ettirsem bile midemde bir bosluk varms da kalbim sallanıyormuş hissiyle ekstra yaşıyorum bu bazen pespese uc tane dakikalarca bazen gunde bir iki oluyor.bazen derin nefes alinca bazen de anı heycan durumunda oluşuyor en son 7 ay önce gttim kardiyolojiye tekrar gitmeli miyim. Gunde uc ceyrek dideral kullanıyorm yarima geçemedim nabzımı ck düşürüyor diye. Ne yapmami önerirsiniz bu kol hareketyle ya da abi heycan stres aninda olusanlar korkulacak bir durum mudur

2 cevap
Cevaplar (2)

merhaba, ekstrasistollerin sıklığı önemli, 24 saatlik holter kaydıyla bakıp karar vermeli ilaca rağmen çok sıksa gerekirse ablasyon(yakma) yapılabilir.

14 Mayıs 2024 10:09
KN
Soru Sahibi

Hocam peki bu şekilde olanların verdiği rahatsızlık dışında Bi tehlikesi var mı en son yine 6 ay önce halter takılmışti aksine o cihaz takılıyken az oluyor teklemeler

14 Mayıs 2024 10:17

Sıklığı fazlaysa uzun dönemde kalbin yapısını bozabilir.

15 Mayıs 2024 09:40