ŞB
Soru Sahibi
13 Mayıs 2009 17:09

sayın Dt.Kenan Keskinkılıç alt azı dişlerimden bir tanesinde çürük var 1 ay

sayın Dt.Kenan Keskinkılıç alt azı dişlerimden bir tanesinde çürük var 1 ay önce dişimde ve sağ yanakta müthiş bir şişlik oluştu antibiyotik tedavisi gördüm ve çene filmi çektirdim diş kökünde çokazda olsa enfeksiyon var gittiğim diş hekimi dişimi çekme taraftarıydı sormak istediğim şuanda gribim gripliyken diş çekilirmi 2. dişimde bariz bir sertlik var bu haldeyken dişin çekimi doğrumu infeks 200 ve ornisid fort 500 kullanıyorum hala ve dişim 3-4 gün sonra çekilecek teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

Öncelikle geçmiş olsun. Yanakta şişlikle sonuçlanan enfeksiyonlar çoğunlukla çene kemiğine ulaşmış ve oradada harabiyet oluşturmaya başlamış enfeksiyonlardır. Dolayısıyla genelde çekilmeleri en kabul edilebilir ve akla yatkın çözümdür. Ancak dişin lokalizasyonu açısından kanal tedavisi ve devamında apikal rezeksiyon yapılabileceği ihtimalide değerlendirilebilir. Dişlerinizi arkadan öne doğru sayın ve dördüncü veya beşinci (20 yaş dişleri mevcutsa) ve daha öne doğru geliyorsanız bu apikal rezeksiyon ihtimali değerlendirilebilir. Gripliyken diş çektirmenizi önermem. Hem boğaz enfeksiyonu açısından olumsuz olabilir hemde solunum zorluğu nedeniyle çekim yarasını korumanız zor olur. Genelde ağız açık nefes alınnacağı için çekim yeri dış etkenlere maruz kalabilir ve enfekte olabilir. Bence gribal enfeksiyon bitene kadar antibiyotik desteğine devam edin ve akabinde gecikmeden doktorunuzu ziyaret edin. Tekrar geçmiş olsun.

13 Mayıs 2009 20:23