ŞS
Soru Sahibi
26 Şubat 2008 16:02

Saygılar hocam; EMR de Sağda mastoid hücrelerde ve orta kulak boşluğu düzey

Saygılar hocam; EMR de Sağda mastoid hücrelerde ve orta kulak boşluğu düzeyinde hiperintens sinyal değişiklikleri izlenmektedir (mastoidit_otit u olabilir) yazıyor. Bunun ne olduğu hakkında bana bilgi verirmisiniz .Malumunuz Polikiliklerde hasta yoğunluğu yüzünden doktorlar sadece ilaç yazıyorlar. Hastayı aydınlatma şansları ve hastalaında sorma şansları yok. Beni bu konuda aydınlatırsanız hastalığım hakkında bilgilenmek istiyorum. Teşekkürler.

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Prof. Dr. Can Koç
Prof. Dr. Can Koç
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Kulak arkası hücrelerde hava ile dolu olması gerekirken iltihap ya da yumuşak doku olduğu kastedilmiş. Ameşiyatlık bir durum söz konusu olabilir.

2 Mart 2008 14:48
ŞS
Soru Sahibi

Nasıl bir ameliyat söz konusu olabilir beni aydınlatırmısınız. Cevabınız için teşekkürler

2 Mart 2008 16:48
Prof. Dr. Can Koç
Prof. Dr. Can Koç
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Bu sizin muayenenize,şikayetinize, işitme tetkikine ve filme göre değerlendirilir. Özellikle muayene bulgularını bilmeden yorum yapmam anlamlı olmaz.

3 Mart 2008 09:59
ŞS
Soru Sahibi

Kulağımdaki duymamazlık tüple halloldu. Şikayetim sağ kulağımdan sıvı gelmesi ve çınlama başkada hiç bir şikayetim yok. Sıvı ve çınlama zaman zaman artıyor zaman çoğalıyor.Antibiyotik çok fazla kullandım. Dekortil ve antihisminikler kullandım. Onadron ve sipragut damla burun sipreyi kullanmama rağmen şikayetlerimde tamamen yok olma gözlemlenmedi. Şekerim yok. Toza deterjana alerjim var ama ilaç kullanmama rağmen geçmiyor.Yaş 47 ve bu sorunla ilk defa karşılaşıyorum. Hiç geçmiyecek diye bunalıma girdim.Doktoruma mı rastgelmedim ilacımamı anlamadım.

4 Mart 2008 14:12
Prof. Dr. Can Koç
Prof. Dr. Can Koç
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Kulaktan sıvı gelmemesi gerekir. Ameliyatı yapan doktorunuzla konuştunuz mu?

5 Mart 2008 08:10
ŞS
Soru Sahibi

Ameliyat öncesi doktorum biyopside yapacağım tüpü takarken o yüzden uyutacağım demişti ,amelliyat sonrası ise tüpü taktığını ama biyopsi almamı gerektiren hiç bir enfeksiyona rastlamadım kulak yolunu enfekte ettim sadece sıvı var dedi ve antibiyotik antihisminik ve iki aylık dekortil verdi. Ne olduğunu sorduğumda alerji herkesin burnu gözü akar senin sıvı orta kulağa akıyor dediilaçlarımı kullanmamı söyledi ve geçecek dedi. İlaçları kullanırken sıvı ve çınlama çok daha arttı. Bir ay sonra kontrole gittiğimde kulağımı muayene etti ve aynen şöyle dedi. Hayda bu ne ya ne kadar sıvı birikmiş dedi. Bende hocam çınlamam delirtecek derecede çoğaldı deyince senin sıvını kurutamadık ki daha dedi ve infex ve aerıus ilaç yazdı. Kulan bitince gel dedi. İlaçlar yarıyı geçti ama ne sıvıda nede çınlamada geçmek şöyle dursun sıvı saçlarıma kadar ıslatıyor yatınca çınlamada çıldırmış gibi caz caz kırt kırt gibi sesler sanki tahtayı kurt kemirir gibi ssesler geliyor. Yorumunuzu bekliyorum hocam saygılar.

5 Mart 2008 23:01
Prof. Dr. Can Koç
Prof. Dr. Can Koç
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Sesler oradaki sıvı nedeniyle olmalı. Sıvının nereden kaynaklandığını ise sizi anlatmanızdan bilemem. Doktorunuzun ifadeleri ve yaptıklarından memnun değilseniz bir başka KBB doktoruna muayene olun ve onun da fikrini alın.

6 Mart 2008 08:21
Prof. Dr. Can Koç
Prof. Dr. Can Koç Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Yazar toplam 1587 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Muhammed Fatih Akgün
Op. Dr. Muhammed Fatih Akgün Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. Volkan Yücel
Op. Dr. Volkan Yücel Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. İsmail Yılmaz
Op. Dr. İsmail Yılmaz Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. Yusuf Öztürkçü
Op. Dr. Yusuf Öztürkçü Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Doç. Dr. İhsan Kuzucu
Doç. Dr. İhsan Kuzucu Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Etiketler
Kulak problemleri
Facebook Twitter Instagram Youtube