OA
Soru Sahibi
14 Kasım 2017 15:44

SANTRAL SERÖZ RETİNOPATİ (SSR)

Merhaba. Ben 2012 ‘ den beri SSR hastasıyım. 44 yaşındayım. Son zamanlarda bu sıkıntım arttı. Daha önce azalan ve artan bir seyir izliyor, ara sıra düzelme oluyordu. Ancak son bir senedir düzelmeden ziyade görme sorunlarım arttı. Daha fazla bulanık ve kırık görme oluştu. Muayene ve görüntüleme yapıldı. Görme kaybı % 25 dendi. Damla ve vitamin tedavisini üç ay uyguladım ancak düzelme olmadı. Micro puls lazer tedavisinden bahsediliyor. Tedaviye nasıl devam etmeliyim. Dünyayı yamuk yumuk görmekten çok yoruldum. Bilgi verirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Betül Bouveret
Göz Hastalıkları

Geçmiş olsun, SSR hastalığı koroid denilen bol damarlı, ve retina tabakasını besleyen tabakanın hassasiyeti sonrasında üzerinde yeralan retinanın altına su sızması durumu. Bu olay retinada ortaya çıktığı bölgeye göre tedaviler farklı olabilir. Sizin görme sorunlarınız , merkezde olduğunu düşündürüyor. Sizin gibi merkezde , sarı noktayı tutan, ve tekrarlayan, kronikleşmiş vakalarda ağızdan diuretik haplar ve yanısıra PDT ya da bazen de puls lazer uygulanabilir. OCT çekimleriniz ile gözdibinizi görerek değerlendirme yapmak gerekir. tedavide en az invaziv olan tedaviden başlanarak gidilir.Önce diüretik haplar ve belki ek olarak antidepresan destek(günlük stresi azaltaca) tedavi de uygulanmalı.Hastalığı arttırabilecek dış etkenler de gözden geçirilmeli.

6 Aralık 2017 15:28
OA
Soru Sahibi

Verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz diüretik hap ve antidepresan formülünü doktoruma da danışacağım. Bu arada bilgi vermeyi unuttum. 2008 den beri düzenli tansiyon ilacı da kullanıyorum. Kolay gelsin.

6 Aralık 2017 16:38
Uzm. Dr. Betül Bouveret
Göz Hastalıkları

Geçmiş olsun.

12 Ocak 2018 14:05