İU
Soru Sahibi
29 Nisan 2012 01:34

şant awmeliyatı

merhaba 11 aylık kızım doğuştan nativ pulmoner ana damrı yoktu iki kez anjio oldu bir kez şant ameliyatı ikinci anjioda ana damarı gözüktü ve şant ameliyatı oldu. bugün kardioloğumuz bize ikinci ameliyatı 5 yaşında olacak deyince belki edilemiyebilir dedi sorum şu emaliyatımız harika geçti ve çocuk doğduğundan beri sıkıntısız büyüdü bunu söylemesei ne kadar doğru.eko sonuçlarımız şunlar vsd-pulmoner atrezi hipoplaz yapıda nativ pulmoner arterler asendan aorta nativ pulmoner santı fonksiyone sağ akciğere giden kalın bir mapca ve sol akciğere giden iki adet ince mapca sağ aortik arkus ameliyat sonrası anjio ikinci ameliyatımızın riski nedir ameliyathocamız herşey yolunda derken kardiolojumuz bizie niçin bu şekil konuşuyor anlayamadık.size gelemeyi denesek yardımcı olurmusunuz

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Gülendam Koçak
Prof. Dr. Gülendam Koçak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Geçmiş olsun Çocuğunuzda olan ağır bir hastalık maalesef. Akciğere giden damarları 5 yaşında yapılacak olan ameliyatı karşılayabilecek kadar gelişirse ikinci ameliyatı olur. Sanırım doktorunuzun bununla ilgili endişeleri var. EKO raporu ile kesin bir şey söylemek zor. Anjiosunu görmek gerekir. Çocuk iyi gibi görünebilir ama önemli olan akciğer damarlarının durumudur. Bunu doktorunuzla daha ayrıntılı konuşun.

29 Nisan 2012 21:12
İU
Soru Sahibi

hocam çok teşekkürler. peki çok güzel şekilde besliyoruz kızımızı beslenme ile damar gelişiminin faydası var mıdır? bu psikoloji ile yaşamak bizi kahrediyor inanın. size ameliyat raporunu yazsam değerlendirebilir misiniz acaba?

30 Nisan 2012 09:42
Prof. Dr. Gülendam Koçak
Prof. Dr. Gülendam Koçak
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Geçmiş olsun tekrar Beslenme ile direkt ilişkisi yok ama çocuğun iyi beslenmesi ve büyümesi ameliyatların daha başarılı geçmesine elbette etki eder. Sıkıntınızı anlıyorum bu gerçekten çok zor ama tıp çok hızla gelişiyopr, 10 yıl yapılamaz dediğimiz operasyonlar bugün başarıyla gerçekleştiriliyor. Ümidinizi kaybetmeyin. Bana nerede takip edildiğinizi yazarsanız bir önerim olabilir.

30 Nisan 2012 12:02
Prof. Dr. Gülendam Koçak
Prof. Dr. Gülendam Koçak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Yazar toplam 546 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Yüksek tansiyon Prof. Dr. Gülendam Koçak
Aort damarı Prof. Dr. Gülendam Koçak
alkalen fosfataz yüksekliği Prof. Dr. Gülendam Koçak
1 haftalık kızımda pm outlet vsd Prof. Dr. Gülendam Koçak
Çocuk Kardiyolojisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Türe
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Türe Çocuk Kardiyolojisi
Uzm. Dr. Tuğçem Akın Yıldız
Uzm. Dr. Tuğçem Akın Yıldız Çocuk Kardiyolojisi
Prof. Dr. Abdullah Erdem
Prof. Dr. Abdullah Erdem Çocuk Kardiyolojisi
Prof. Dr. Bülent Oran
Prof. Dr. Bülent Oran Çocuk Kardiyolojisi
Doç. Dr. Meki Bilici
Doç. Dr. Meki Bilici Çocuk Kardiyolojisi
Facebook Twitter Instagram Youtube