To
Soru Sahibi
6 Temmuz 2019 19:41

Sakroileit, kontrast tutulum nedir?

Sağda belirgin olmak üzere her iki sakroiliak eklem mesafesinde daralma ve anterior daha belirgin olmak üzere ekleme komşu kemik yüzeylerde subkondral ödem ve hafif sklerotik sinyal değişiklikleri izlendi.Kontrastlı serilerde sağda kontrast tutumunu eşlik etmektedir.Bulgular sakroileiti desteklemekte olup klinik korelasyon önerilir.Çevre yumuşak dokulardq pataloji saptanmadı. Hocam annem 58 yaşında 2017 ayında emar çekilmişti sakroileit demişti doktor Romatoloji ye gittik genetik test yapıldı negatif çıktı ağrı kesici yazıp yollamıştı, bu rapor 22 haziran 2019 a ait ve dayanılmaz ağrıları var sağ tarafta kasıklara çok ağrı yapıyor bel fıtığı da var , birde bu kontrast tutulum emar da kötü bişey mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ayşegül Küçükali Türkyılmaz
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon , Romatoloji (Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon)

Merhaba Özlem hanım, kontrast tutulumu olan sakroileit iltihaplı romatizmal hastalıklarda görülebilen bir bulgu olmakla birlikte, metabolik hastalıklar, düşme vb birçok nedene bağlıda olabilir. Sadece MRI sonucu ile değil, klinik muayene ile birlikte değerlendirerek tanı koyuyoruz. Eğer hastanız ilaç tedavisi ile rahatlamadıysa bir fizik tedavi hekimine tekrar muayene olmasını tavsiye ederim. Geçmiş olsun, sağlıkla kalın.

9 Temmuz 2019 16:17