SB
Soru Sahibi
31 Mart 2021 18:51

Sağ üst karında dokununca acı

30 yaşındayım 13 sene önce apandisit ameliyatı oldum 1,5 sene önce sezeryanla ilk doğumumu yaptım yaklaşık 9 aydır sağ göğüs kafesimin altında dokununca yatınca oturup kalkıp uykuda sağa sola dönünce acı oluşuyor hani muayene esnasında dokunup sorarsınız ya işte öyle ... ayrıca sağ sırtta da hafif şiddette ağrım var ve sağ karında da seyirme oluyor sürekli ama en büyük derdim sağ kaburga altındaki acıma hissi ... kabızlık ishal bulantı orta veya yüksek şiddette ağrım yok Kan değerim iyi Tüm batın usg çektirdim ama güvenmiyorum çünkü saniyeler sürdü... 1.73 boy 78 kiloyum Doğum kilolarım birazcık var . Ve günün her dakikası gaz çıkarıyorum kaka gibi kokuyor Sizce ne olabilir hocam çok kafama takılıyor doktorum bana aile öyküm temiz diye kolpnoskopi Tomografi önermedi ama sağ kaburga altında 9 aydır devam eden acı hissi beni psikolojik olarak çok yoruyor

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Gastroenteroloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Tomografi değil ama MR çekilsin,birşey varsa ortaya çıkar,başka bir tetkik önermiyorum.

31 Mart 2021 19:46
SB
Soru Sahibi

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim Hocam MR tüm batın mı çekilsin bir de tomografinin daha fazla radyasyon yaydığı söyleniyor o yüzden mi tomografi önerdiniz ? Bir de sadece şikayetlerim üzerinden bir tahmininiz var mı ?

1 Nisan 2021 12:01
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Gastroenteroloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

MR tomografiye göre daha iyi,radyasyon açısından. Tüm batın mr.ı uygun olur. Tanı açısından bir tahminde bulunmak zor. Tetkikten tanıya varmak için tüm batın mr.ı tavsiye ediyorum.

1 Nisan 2021 13:43
SB
Soru Sahibi

Hocam tekrar merhaba daha öncede yazmıştım Tavsiyeniz üzerine Ankara koru hastanesinden MR randevusu aldım tüm batın MR randevusu MR tanı açısından kesin sonuç verir mi tüm iç organlarım kesin görüntülenir mi ? Safra karaciğer pankreas bağırsakların tamamı ? Mesela Doğum sonrası bağırsaklarda yapışıklık olabiliyormuş bu bile görüntülenir mi ? Karnıma sağ alt taraftan bastırıyorum sağ üst taraf acıyor safra taşı olabilir mi

17 Nisan 2021 10:15
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Gastroenteroloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Tıpta hastalık yok,hasta var diye bir düstür var. Bir hastanın hastalığının tanısını koymak için; Önce hastanın yakınmaları dinlenir ve sorular sorulur(anamnez). Daha sonra hasta muayene edilir(fizik muayene). Nihayet anamnez ve fizik muayenede düşünülen ön tanı için hekim bazı laboratuvar testleri ister ve sonuçlarına göre tanıya gider. Şimdi sondan başladık ve laboratuvardan tanıya gitmeye çalışıyoruz,hatalı oluruz. İyi bir MR da birçok şey görülebilir ama yorumu yapacak radyologun da bu konuda deneyimli olması gerekir,bence mr çekilsin sonucu konuşuruz.

17 Nisan 2021 11:00
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan Gastroenteroloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Yazar toplam 2000 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Mide ve bağırsak Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Kolon kanseri Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Karin agrisi Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Kan testii Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Distal özefagus Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Reşat Memişoğlu
Uzm. Dr. Reşat Memişoğlu Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Vusal Abdurahmanov
Uzm. Dr. Vusal Abdurahmanov Gastroenteroloji
Prof. Dr. Yaşar Çolak
Prof. Dr. Yaşar Çolak Gastroenteroloji
Dr. İbrahim Yılmaz
Dr. İbrahim Yılmaz Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mutse Yağcı
Uzm. Dr. Mutse Yağcı Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube