KM
Soru Sahibi
21 Haziran 2018 00:20

Safra Yolu Kanseri Belirtisi

Hocam iyi akşamlar. Babamı ani sarılık ile hastaneye kaldırdık. Sarılık geçirmeden önce bir hafta boyunca sadece kaşıntısı vardı.Safra kanalı tıkalı olduğu için sarılık belirtisi göstermiş. mr sonuçlarına göre karşılaşabileceğimiz riskler ve yapabileceklerimiz hakkında yardımcı yönlendirirseniz sevinirim. Hastanın Yapılan Tüm Batın MR ve MRCP incelemesinde : Uygulanan sekanslar: Aksial planda SE T1, FSE T2, GRE T1, sagital planda FSE T2, koranal planda SSFSE T2, İV.Gd-DTPA sonrası üst batına yönelik aksiyal planda dinamik GRE T1, alt batına yönelik aksiyal ve sagital planda SE T1 ağırlıklı kesitler alınmıştır. İncelemede : *İntrahepatik safra yollarında dilatasyon mevcuttur. Her iki ana safra kanalı porta hepatis lokalizasyonunda aniden daralarak sonlanmakta olup bu lokalizasyonda orta safra kanalı vizualize edilememiştir. Parankim porta hepatiste tarif edilen lokalizasyonda hafif heterojen karakterdedir. Bu lokalizasyonda Klatskin şüphesi nedeniyle incelemenin PET-CT ile tamamlanması uygun olacaktır. *Safra kesesi kontrakte görünümde olup kese lümeninde en büyüğü yaklaşık 1 cm çapında kalkül imajları izlenmiştir. *Dalak anteriorunda milimetrik aksesuar dalak ile uyumlu görünüm mevcuttur. Karaciğer, dalak ve pankreasa ait patoloji saptanmadı. Bilateral sürrenal lojda kitle lezyon izlenmedi. Her iki böbrek boyutları, parankim kalınlığı ve toplayıcı sistemler doğal görünümdedir. *Bilateral böbrekte milimetrik kortikal kistler mevcuttur. Sol böbrek üst pol medial kesimde 3 cm çapında kist izlenmektedir. Tarif edilen kistik içinde solid komponentler mevcuttur. Solid komponentlerde kontrast tutulumu dikkati çekmiştir. Bu nedenle kistik RCC açısından anlamlı olabileceği düşünülmüştür. Perirenal yağlı dokuda stranding ile uyumlu görünüm izlenmiştir. *Mesane duvarında diffüz kalınlaşma ile uyumlu görünüm dikkati çekmiştir. Prostat ve seminal veziküllerde patolojik özellik saptanmamıştır. Peritoneal kaviteye ait patoloji saptanmadı.

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun, hekiminiz sarılık sebebini “klinik-labaratuvar-görüntüleme” sonuçlarına dayanarak saptayacak ,sonrasında da tedavi İçin ne yapılacağı konuşulacak. Taş saptanmış olması sevindirici bir bulgu, ancak diğer bulgular da değerlendirmeye katılmalı, sağlık dileklerimle...

21 Haziran 2018 08:27