11 Ocak 2019 17:55

Safra ve karaciğer sonucu

Karaciğer boyutu  normaldir. Karaciğer sağ lob segment 7 düzeyinde subkapsuler alanda 17 mm çapında  T1A hipo, T2A hiperintens, kontrastlı serilerde periferik nodüler kontrastlanma gösteren ve geç fazda karaciğere göre hiperintens olarak izlenen hemangiom ile uyumlu lezyon izlenmiştir. Dalak normal konum ve boyutlarda konturları düzgün, parankim intensitesi doğaldır. Kitle saptanmadı. Safra kesesi lümeninde milimetrik boyutlu, çok sayıda kalkül izlenmiştir.  İntrahepatik ve ekstrahepatik safra yollarında ektazi izlenmedi. Pankreas normal boyut ve parankim intensitesinde izlenmektedir. Kitle ayırt edilmedi. Sürrenale ait patoloji saptanmadı. Böbrekler normal konum ve boyutlarda konturları düzgün parankim kalınlığı ve intensitesi tabiidir. Pelvikaliektazi izlenmedi. Sol böbrek orta zonda 17 mm çapında T1A hiperintens, kontrastlı serilerde kontrastlanma göstermeyen hemorajik kist izlenmiştir. Bunun dışında her iki böbrekte büyüğü 5 mm çapında olan birkaç adet basit kist saptanmıştır.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Selim Birol
Genel Cerrahi

bu sorudan çok cevap bence sayın hasta!

12 Ocak 2019 16:06
Soru Sahibi

Sayın doktor bey bu sonuç sizin dediginiz gibi. Bu sonuca göre hastanın önemli birseyi var mı endişelenecek kadar ya da iyi mi koti mu sonuç

12 Ocak 2019 16:09
Op. Dr. Selim Birol
Genel Cerrahi

Safra kesesi ameliyatı olması yerinde olabilir!

12 Ocak 2019 23:36