KG
Soru Sahibi
28 Kasım 2020 16:06

Safra Kesesi

Hocam merhabalar. Tüm batın ultrasonografi sonucunda, safra kesesi korpus anterior duvarda 2,6 mm ve 2 mm boyutlu polipler tespit edildi. Önemli bir durum mu? Yılda bir kez kontrol yeterli olur mu ya da farklı bir öneriniz var mı? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)

Geçmiş olsun, hekim sadece US bulgularını değil, hastanın geçmişini, aile anamnezini, şikayetlerini, muayene bulgularını elde edip bütünleştirerek karar vermelidir , sizin sorunuzun cevabını da böyle değerlendirmek lazım. Safra kesesi polipleri için ilk saptandığında “izlem” yolu seçilebilir, bence 6 ay sonra yeni ve kaliteli bir US ile kıyas yapılmalı ve diğer hususlar da hesaba katılmalıdır, sağlıkla..

29 Kasım 2020 01:01
KG
Soru Sahibi

Hocam yorumunuz için çok teşekkür ederim. Herhangi bir şikayet sebebiyle ultrason çekilmemişti. Ailede bununla ilgili herhangi bir hastalık da yok. Kan değerleri normal. Tiroid kontrolü için ultrason çekilirken saptanmıştı.

29 Kasım 2020 14:54

Geçmiş olsun

30 Kasım 2020 00:15