YG
Soru Sahibi
27 Şubat 2024 12:35

Safra ameliyati ve coumadin

Hocam annemde kucuk safra taslari tespit edildi ameliyat olucak ama annem coumadin kullaniyor atrial fib hastasi gecirilmis dvt ve beyin iskemi oykusu vsr ameliyattan cok diger hastakiklarindan korkuyoruz coumadin yerine baska birsey verirlermi onu kullanmazsa cok riskli

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Ali Bilgen
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Ameliyattan yaklaşık 1 hafta önce coumadin kesilip kısa etkili iğne şeklinde kullanılan kan sulandırıcılar kullanıyor ama burada önemli olan husus şu: safra kesesi ameliyatı olması şart mı? Kalp ve damar hastalıkları yönden riskli bir hastayı ameliyat etmeden önce ameliyat olması gereken durumları iyi gözden geçirmek lazım diye düşünüyorum..

27 Şubat 2024 14:44
YG
Soru Sahibi

Annem yaz boyunca pankreatit ataklari geciriyor taslari cok kucuk dendi evet benimde korkum tam bu yonde ikikere pihti oykusu var gercekten

27 Şubat 2024 18:23
Uzm. Dr. Ali Bilgen
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Hm o zaman keseyi almak gerekir.. ama koruyucu iğne yapıldıktan sonra sorun yaşamazsınız bence

27 Şubat 2024 19:33