EG
Soru Sahibi
19 Haziran 2020 05:27

Rektumda Basınç ve His Kaybı

24 yaşında bir erkeğim. Hastalığım bundan 3.5 ay önce rektumumda kasılma, dışkımı tam boşaltamama, tuvaletten sonra rahatlayamama ve tuvaletim geldiğinde hissedememe sorunlarıyla başladı. Hastalığın ilk haftasında tuvaletten sonra rektumumun kasılmaya başladığını ıslaklık hissi ile beraber hissediyordum. Tuvaletim varken bu kasılma hissi olmuyordu. Ne zaman tuvaletimi yapsam kasılma hissi ve ıslaklık geri geliyordu. İlk haftadan sonra dışkı çapımda incelme, kabızlık, rektumumda sürekli bir basınç hissi ile beraber kabızlık sürecim başladı. Yaklaşık 3.5 aydır tuvaletimin geldiğini hissedemiyorum ve kesinlikle rektum ya da anüs bölgemdeki kasılı olma hissi hiç geçmiyor. 1 hafta önce kolonoskopi oldum. Az iltihapla beraber proktit ve birinci derece hemoroid tanısı kondu. Kolonoskopiden sonra 4 gün tuvaletimi tekrar düzgün yapabildim. Sonra tekrar aynı şikayetler başladı. Proktit için antibiyotik, probiyotik kullanıyorum ama hiçbir değişim yok. Ayrıca dışkı çapım bazen yüksek bazen az olabiliyor. Bu nedenle ben hastalığımı kas spazmına bağlıyorum. Hastalığım ne olabilir? Bu sorunlar proktitten kaynaklı olabilir mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. MUSTAFA BOLAT
Genel Cerrahi , Proktoloji

MERHABA GÖKTUĞ BEY öncelikle geçmiş olsun proktit hastalığı takip edilmesi gereken bir rahatsızlıktır , sizin proctoloji uzmanına detaylı bir muayane olmanızı tavsiye ederim

28 Temmuz 2020 09:57