bn
Soru Sahibi
17 Nisan 2020 20:39

rektum cea

İyi akşamlar, ben rektum kanseri tedavisi gördüm. 8 ay takılı kalan stomam 40 gün önce kapatıldı. Ameliyattan beri her gün artan dayanılmaz acılar çekiyorum, defalarca tuvalete gidiyorum, dışkı damla damla geliyor. Ameliyatı yapan doktor krem ve duphalac öneriyor 6 aya kadar düzeleceğini söylüyor ama krem ve şurup işe yaramadı. Başka bir hastaneye gittim rektoskopi yapacaklarını söylediler ama aşırı acı nedeniyle lavman yapamadığım için olmadı. Kalıcı torba ile yaşamaya dünden razıyım. Acaba benim için bir çözüm var mı? dayanacak gücüm kalmadı.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Aşağı anterior rezeksiyon sendromu dediğimiz durumu tanımlıyorsunuz Neşe hanım. Sıklıkla makatın ağzına yakın yerleşimli rektum kanserlerinde bu sorun daha fazla ortaya çıkıyor. Değişken ve öngörülemeyen dışkılama sayısı, dışkılama kıvamında değişiklik(sıklıkla sıvı/ishal gibi), dışkılama sayısında artma(bazen 8-10dan fazla), tekrarlayan/sık ağrılı dışkılama, dışkıyı tam boşaltamama, acil dışkılama ihtiyacı (sanki tuvalete yetişemeyecek gibi olma), dışkı-gaz kaçırma, anal kirlenme bunun belirtileridir. Bu sorunlar da kişiyi tuvalete bağlı hale getirir, dışkılama sayısının artması kaygısını artırır. Hatta hasta tarafından ameliyat sonrası makatın korunmasından dahi pişmanlık duyulabilir. Mental ve duygusal durumuna olumsuz etki yaptığı gibi, sosyal/günlük aktivitelerini bozmakta, insan ilişkilerini, yakınlaşmaları negatif yönde etkilemektedir. Kısa ismi LARS olarak adlandırılan bu durumda bazı basit tedbirler, beslenme kontrolleri, tuvalet eğitimi, Biofeedback, periferden ya da merkezden yapılan sinir uyarıları bu sorunu azaltmakta. Bunlar için bir araya gelmek sorunun adını koymak gerekiyor. Bu durumun psikolojik erkisinden kurtulabilmek için profesyonel destek almak da şart. Doğru tedavi stratejisi ile sorun süratle çözülecektir. Bu arada, zeytinyağı, çiğ sebze-meyve, kuruyemiş ağırlıklı beslenin ve baharat, acı, turşudan uzak durun. Dışkılama sonrası (sabun kullanmadan) bol sıcak suyla temizlenin. Sevgiler... Prof. Dr. Sezai Leventoğlu

25 Nisan 2020 11:43