ÇG
Soru Sahibi
23 Ocak 2016 20:15

Reflü ve Ozofagus Ağrısı

Merhaba hocam; bende yaklaşık 5 ay önce boğazda ağrı, göğüste çok şiddeti derecede ağrı, mide ekşimesi ve yanması vs şikayetleri ile gastrozofajiel reflü tanısı koyuldu ve şu ilaçlar verildi: (Duolans, Gaviscon Action, farklı bir hekim tarafından da METPAMİD ekl olarak sfinkter kaslarının sıkılaşması için verildi.. Duolans yan etki yaptığı için ( baş dönmesi denge kaybı) değiştirilip, Prabex verildi. Bu hastalıkta ilk şikayetim göğsümde ve boğazımda sanki naneli sakız yutmuşumda aşırı derecede ferahlık hissi oluşmuş gibi bir şikayetle oluşan rahatsızlık, Boğaz ağrısı ve ses kısıklığı ile devam edip, Göğüste aşırı derecede ağrı ile son buldu.. Yutkunma sorunu yok. PPI ilaçları kullandığımda için boğaz ağrısı ve reflü belirtileride yok. Bu arada sigarayıda azalttım, her akşam çekirdek cips ve kahveye de son verdim.. Tamam reflü belirtlileri ortadan kalkıyor fakat, bu bitmeyen göğüs ağrısını anlayamadım. PPI ilaçlarını kullanırken Baryumlu ozofagus grafisi çekildi ve reflü tanısına yada herhangi bir rahatsızlığa saptanmadı. Korktuğum nokta ozofagus da yara yada darlık vs oluşması. Çünkü ilk şikayetlerimde göğüs ağrısı çok aşırı şiddetli derecede ve kalp krizi geçiriyorum sandım.. Bu arada henüz endoskopik muayenede yapılmadı. En kısa sürede yaptıracağım. Şuan, göğsümde esneme ve gerilme esnasında, kollara ve göğse aşırı yük bindirme esnasında tam göğsün ortasında ve ozofagus alt ucu, mide sfinkter başlangıcı bölgesinde ağrı oluşuyor ve bazen de sağ ve sol göğüs kafesinde hafif ağrı oluşuyor. Bazen de sağ omuz bölgesinde hafif bir ağrı oluşuyor.. Bir Genel Cerrah arkadaşıma yukarı yazan göğüs ağrısında bahsettim ve, ''Göğüs kasların ağrıyordur, Sigarayı bırakmazsan ileride Yemek Borusu KANSERİ olursun Benden söylemesi'' şeklinde cevabı ile sarsıldım..!! Endoskopik muayene öncesinde, göğüs ağrısını, engin tecrübelerinize dayanarak Yorumlarsanız çok sevinirim.. Saygılarımla.. Gökhan Ç Art Director

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Derya Akın
Uzm. Dr. Derya Akın
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Göğüs ağrısı "yutma işlemi" sırasında oluyorsa patoloji beklenebilir ama özofaus grafisi normal çıkmış. Yutma sırasında olmayan özofagus kökenli ağrılar.... "diffüz özofagus spazmı" "özofagusta kontraktil halka" ikisi de iyi huyludur.Ama aşırı ağrı verir. Spazm sırasında çekilmezse özofagus grafisi normaldir.Her ikisi de psikolojik sebeplerden oluşur. Endoskopide bir patoloji görülmez. Kesin tanı; "özofagus manometrisi" yapılarak olur. (Üniversite gibi araştırma bölümlerinde bulunur.)

24 Ocak 2016 15:10
ÇG
Soru Sahibi

Hocam Cevabınız için teşekkür ederim. Reflü rahatsızlığı çıkmadan önce, 2 yılı aşkın süredir her akşam, özellikle iş yerimden araçla evime dönerken, Aracın arka koltuğunda seyahat esnasında sürekli mide bulantısı çekiyordum. 1-2 saat bulantı olduktan sonra, özellikle akşam yemeğini yedikten sonra geçiyordu. aynı şekilde ertesi gün sürekli devrediyordu bu durum. Hocam siz şimdi endoskopi yerine ''manometri'' önerdiniz, Fakat acaba mide de fıtıklaşma gibi bir durum söz konusu olabilir mi.? Bu manometri ile Fıtık tespiti yapılabilirmi.? Yada Baryumlu ozofagus grafisinde fıtık tespiti yapılabilir mi.? ozofagus grafisinde hiç bir sıkıntı çıkmadı ama, grafinin çekimi esnasında mideye elle baskı uygulanmadı, sadece baş aşağı yapılarak baryum içirildi.. Bu arada yemek yerken yada su içerken herhangi bir ağrı olmuyor.. Dediğim gibi gerildiğimde, esnediğimde yada aşağıya doğru ayakkabımı bağlamak için eğildiğimde, yahut evde perdeleri takarken .. Hocam sizce, manometri mi yaptırmalıyım, endoskopi mi.? Sizin verdiğiniz cevaba göre gerekli işlemleri uygulayacağım.. Zahmet edip okduğunuz için teşekkürlerimi sunarım..

24 Ocak 2016 15:48
Uzm. Dr. Derya Akın
Uzm. Dr. Derya Akın
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Öncelikle endoskopi, gerekli görülürse manometri. Öz.grafisinde fıtık (varsa) görülür.

24 Ocak 2016 15:59
Uzm. Dr. Derya Akın
Uzm. Dr. Derya Akın Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 411 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Mide bulantısı Uzm. Dr. Derya Akın
Hocam merhaba Uzm. Dr. Derya Akın
Hazımsızlık ve ağrı Uzm. Dr. Derya Akın
hepatit b sonuçları Uzm. Dr. Derya Akın
Reflü ve Ozofagus Ağrısı Uzm. Dr. Derya Akın
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Prof. Dr. Mustafa Güçlü Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mahmut Öztürk Gastroenteroloji
Prof. Dr. Barış Yılmaz Gastroenteroloji
Doç. Dr. Osman Özdoğan Gastroenteroloji
Doç. Dr. Resul Kahraman Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube