ÇT
Soru Sahibi
18 Mart 2022 18:27

Referans dışı değerlerim

Merhaba hocam şikayetlerim üzerine kan verdim D vitamini;<3 referans aralığı *** *** ** Tsh;0,0329 referans aralığı 0,50-5,10 T4;1,84 referans aralığı 0.93-1,71 Yorumlarsanız sevinirim teşekkürler.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Ayşen Bayraç
Dahiliye - İç Hastalıkları

Tuğba hanım merhaba. Elbetteki d vitamininizin düşük olduğunu söylememe gerek yok diye düşünüyorum. Doktorunuz kalsiyum fosfor albumin ve düzeltilmiş kalsiyum değerinize bakarak size d vitamini takviyesi başlayacaktır. Bu sayfada yazılanlar bilgilendirme amaçlıdır teşhis veya tedavi yerine geçmemektedir. Öte yandan TSH değerinizin neden düşük olduğunu muayene, kullandığınız ilaçlar, gerekirse ek kan ve ultrason sunucunuza göre doktorunuz netleştirip tedavi başlayacaktır. Çünkü subakut titroiditten tutun, hipertiroidizme , ilaç etkilerinden tiroid nodüllerine pek çok sebep tiroid bezinin hızlı çalışmasına neden olabilir. Sağlıkla kalın. Sevgiler..

18 Mart 2022 20:44
ÇT
Soru Sahibi

Teşekkür ederim. Herhangi kullandığım bir ilaç yok, nodülüm de çıkmadı. Sadece değerlerim bu şekilde aynı zamanda emziriyorum çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk, vücutta yanma bir çok şikayetler yaşıyorum..

18 Mart 2022 21:54
Uzm. Dr. Ayşen Bayraç
Dahiliye - İç Hastalıkları

Tekrar merhaba Tuğba hanım. Tekrardan söyleyeceklerimin teşhis ve tedavi niteliğinde olmadığını belirterek başlamak istiyorum. Eğer emzirme dönemindeyseniz TSH düşüklüğü postpartum tiroidit olma ihtimalinizi bize ilk olarak düşündürür, iç hastalıkları doktorunuza başvurun, takibi kendisi de yapmak isteyebilir veya gerekli görürse endokrinolojiye yönlendirebilir. Sağlıkla kalın.

18 Mart 2022 22:40