DY
Soru Sahibi
14 Eylül 2021 11:12

Rahim kanseri

İyi günler doktor bey. Annemin karnında çok fazla ağrı ve şişkinlik vardı. Genel cerrahiye götürdüğümüzde karnında ödem birikmesi olduğunu söyleyip yatış yaptılar. Karnından dren ile sıvı alındı ve gelen sıvı kanlıydı. Bu arada annemin menapoza girmesine rağmen 15 yıldır kanaması vardı. kadın doğum muayene etti ve rahimde tümör var dedi. Batın bt çekildi rapor şöyle ; 'Pankreasta ılımlı yağlı atrofi bulguları izlenmiştir. GİS in değerlendirilmesinde barsak ansları ve kolonik anslar büyük oranda kollabe görünümdedir. Rektumda gaita impaksiyonu izlenmiş olup rektum en geniş yerinde 7.5 cm ölçülmüştür. Batın ön duvarında geniş, kas planlarında diastazis izlenmiştir: Batın içine masif asit sıvısı mevcut olup periton duvarlarında yer yer nodüler kalınlık artışı ve omental kek açısından kuşkulu görünüm izlenmiştir. Olgunun primer malignite öyküsü eşliğinde peritoneal karsinomatozis açısından değerlendirilmesi önerilir. İnternal genital organların değerlendirilmesinde uterusta hafif volümatöz görünüm izlenmiş olup uterus sağ yarısında hipodens heterojen görünüm mevcuttur( leiomyom? endometrial neoplazi?). Abdominal aort ile visseral dallarında akım patenttir. Retroperitonda paraaortik alanda kısa aksları 1 cm ye varan irermiş lenf nodları ile birlikte sağ internal iliak arter komşuluğunda presakral alanda 2.2 x2 cm boyutunda LAP izlenmiştir. kemik yapılarda yaygın dejeneratif değişiklikler sözkonusudur. Cilt altı ödemli görünümdedir.' Ameliyat olabilecek durumda değil ancak kemoterapi başlanacak denildi. Ancak evre ve yaşam süresi anlamında açıklama yapmadılar. Çok fazla ağrısı var. Rahim kanserinin karın zarı kanserine neden olduğu durumda kanser kaçıncı evrededir ve ortalama yaşam süresi ne kadardır hocam?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Çok geçmiş olsun. Artık bu tip hastalar ümitsiz değil. Ameliyat edilmez ise kısa süre içinde maalesef hastanızı büyük bir olasılıkla kaybedeceksiniz. Biz sitoredüktif cerrahi +sıcak kemoterapi ile (HİPEC) ile hastalarını daha uzun yaşamalarını hatta tamamen iyileşmelerini sağlıyoruz.

14 Eylül 2021 14:32
DY
Soru Sahibi

Hocam kısa süre derken ortalama olarak ne kadar süreden bahsediyorsunuz? Bt raporuna göre akciğer ve karaciğere yayılmamış sanırım hocam

16 Eylül 2021 17:18

6-8 ay maalesef. Tünörün saldırganlığına ve vücudun savunma derecesine göre süre değişiyor

17 Eylül 2021 09:47
Prof. Dr. Alp Gürkan
Prof. Dr. Alp Gürkan Genel Cerrahi

Yazar toplam 635 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Şiddetli Karın ağrısı Prof. Dr. Alp Gürkan
TİROİD USD'DE SONUÇ Prof. Dr. Alp Gürkan
Hemoroid ağrısı Prof. Dr. Alp Gürkan
Özofagus 3.evre sonu Prof. Dr. Alp Gürkan
Kasık ağrısı Prof. Dr. Alp Gürkan
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Mazlum Yavaş
Op. Dr. Mazlum Yavaş Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube