ça
Soru Sahibi
26 Ağustos 2014 20:29

radyoloji sonuçları

Hocam merhaba babamın radyoloji raporunu yorumlarmısınız? hastaya 100cc iyotlu kontrast ajan enjeksiyonundan sonra görüntüler elde olunmuştur.her iki tiroid lobunda hipodens nodüller izlenmiştir.supraklavikülar,infraklavikülar,aksiller patolojik boyutta lenf nodu saptanmıştır.torasik girim düzeyinde ve medyastende çok sayıda büyüğünün kısa aksı 20mm ölçüsünde olan metastatik LAP lar izlenmiştir.koroner arterlerde ve aortta kalsifik aterom plakları mevcuttur.kalp ve ana vasküler yapılar normaldir.özofagus torasik seyri boyunca olağandır.çekim alanına giren bilateral sürrenal bezler normaldir.çekim alanına giren kemik yapılarda litik ya da destrüktif lezyon izlenmemiştir.trakea ve ana bronşler açıktır.akciğer parenkim alanlarının değerlendirilmesinde sağ akciğer üst lobda yaklaşık 40x31mm ölçülerinde sınırları net seçilemeyendüzensiz konturlu kitle lezyonu izlenmiştir(akciğer ca?).her iki akciğerde büyüğü sağ akciğer alt lob laterobazal segmentte9mm ölçüsünde olan nodüller görünümler izlenmiştir.her iki akciğerde yaygın retiküler dansite artışları ve buzlu camdansitesinde görünümler mevcuttur(interstisiyel akciğer hastalığı?). karaciğer normal boyut ve homojen dansitede izlenmiştir. karaciğer segment 2 de 4 mm ölçüsünde hipodens nodüler görünüm izlenmiştir.safra kesesi fundusunda 9mm ölçüsünde hiperdens nodüler tarxda görünüm dikkati çekmiştir. USG bakı önerilir.intrahepatik safra yolları,koledok normaldir.dalak normal boyutta ve homojendansitede izlenmiştir.pankreas,paraaortik saha normaldir.bilateral sürrenal sahalar normaldir.bilateral böbrek normal boyut,konum ve parankim kalınlığına sahiptir.PKE izlenmemiştir.sol böbrekte büyüğü 1cm çapında olan kortikal kistler izlenmiştir.pelviste mesane konturları düzenlidir.prostat normalden büyüktür.seminal veziküller normaldir.pelvik mayi veya LAP izlenmemiştir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Er
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Akciğerde kitle mevcut. Patoloji raporu ve evreleme tetkikleri ile birlikte hastanızın muayene edilip değerlendirilmesi uygun olur. Geçmiş olsun

26 Ağustos 2014 21:02