of
Soru Sahibi
23 Eylül 2015 18:08

radyashon lenf kanseri yaparmi

internet ve televizyonda kablosuz internet hatlarininlenf kanseri yapabilecegi soyleniyor.bu dogrumudur. cocuklarimiz vakitlerinin cogunu leptoplari kucaginda ellerinde cep telefonlari ile geciriyorlar.ben cok kaygiliyim bu konuda onlara engel olamiyorum.eger boyle bir gercek varsa kanser olma gibi bunu nasil anlarim.yardimci olursaniz cok sevinirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Gökhan Pektaş
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

ne yazık ki bu durum çok karmaşıktır ve bu sorunuzun cevabı halen verilebilmiş değildir. 30 yıldır cep telefonları ve baz istasyonları hayatımızdadır. ancak baktığımızda kanser oranı özellikle lenf bezi kanser oranlarında radyasyonla ilişkili bir artış saptanmamıştır. bu sebeple halen yasaklanmamıştır. diğer sorunuza gelince: lenf bezleri ağrısız şişliklerle karşımıza gelir. örneğin çocuğunuzun boyun, köprücük kemiği üstü, koltuk altı ve kasıklarında şişlik olması veya iştahsızlığın eşlik ettiği 6 ayda kilosunun % 10 undan fazlasının kaybı, gece terlemesi ve halsizlik gibi belirtilere uyanık olmalısınız.

3 Ekim 2015 23:29