GA
Soru Sahibi
19 Ekim 2021 15:59

Prostat MR sonucu

Merhaba, babamın PSA 9 ve index 0.10 değeri için MR çekimi yapıldı. Sonuç: Mesane kapasitesi ve duvar kalınlığı normal limitlerdedir. Perivezikal yağ planları açıktır. Prostat taban apex 50mm, transvers 54mm, ön-arka 49mm boyutlarındadır. Santralde BPH nodülleri izlenmektedir. Prostat tabanı sağ lateralinde yaklaşık 2 cm boyutundaki alanda belirgin T2 hipointensite görülmektedir. Ancak kısıtlanmış diffüzyon seçilmemektedir. Ancak morfoliojik özellikleri nedeniyle PI-RADS 4 olarak yorumlanmıştır. Füzyon biyopsi önerilir. Vezikülo seminalisler normaldir. Rektum ve perirektal yağ planları tabii görünümdedir. İliak vasküler yapılar tabii olup, iliak zincirde LAM saptanmamıştır. Yarın sabah için biyopsi istendi. Babamın yaşı 74. Yorumunuzu alabilirsem çok sevinirim.

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)

Merhabalar biyopsi yapılmalı

24 Ekim 2021 09:25
GA
Soru Sahibi

Çok teşekkür ediyorum hocam cevabınız için. biyopsi sonucu şu şekilde çıktı: ALINMA SEKLI: - 8 standart, 2 MR Füzyon Biyopsi TANI: - Prostat Adenokarsinomu (Geason skor 3+3=6); Lezyon 2 Füzyon Biyopsileri - Benign Prostat Biyopsileri; 8 Kadran Standart, Lezyon 1 Füzyon Biyopsileri YORUM: Karsinom lezyon 2 füzyon biyopsilerinin (J) %5'inde mevcuttur. Diger biyopsiler benign'dir. Karsinom alani immünohistokimyasal olarak p63, YMA Sitokeratin negatiftir. Doktorumuz bunun habis olmayan evre1 kanser olduğunu, ameliyattansa 6 ayda bir kontrol ve yılda bir biyopsi ile takibinin yeterli olacağını söyledi. Ben sizin de fikrinizi almak istedim. Görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

27 Ekim 2021 13:47

Biyopsi nerede yapıldı? Şu an çok erken evre prostat kanseri var. Doktorunuzun da dediği gibi yakın izlem yapılabilir.

27 Ekim 2021 13:50
GA
Soru Sahibi

Merhaba hocam, Biyopsi Medical park hastanesinde yapıldı. Patoloji raporunu da Mikro Özel Sağlık Hizmetleri diye bir yer yazmış. Doktorumuz biyopsi yönteminin eski tip standart biyopsi ya da Füzyon biyopsi değil MR Dignitive biyopsi olduğunu, 15 tane rastgele parça aldığını, 4 tane de öncesinden çekilen 3T MR sonucunda hipointensivite görünen şüpheli yerlerden kendi çıkardığı haritaya göre parça aldığını belirtti. Füzyon biyopsinin gerekliliği için de hem maliyete gerek olmadığını hem bu yaptığının standart biyopsi olmadığını ve MR ile belirlenmiş bölgelerden haritalama yaptığını yineledi. Bu şekilde daha sağlıklı olduğu yönünde görüş belirtti. Son kez sizin de izlediğimiz yol hakkında görüşünüzü alabilirsem çok mutlu olurum. Tesadüf bugün bir arkadaşımla konuşurken babasını sizin ameliyat ettiğinizi ve çok memnun kaldıklarını belirtti. O nedenle görüşleriniz benim için çok değerli. Saygılarımla..

28 Ekim 2021 14:54

Babanızın sonraki filmleri çekildi mi? Hastayı filmlerle birlilte değerlendirmek isterim. Tabii bir yerlerde ağar topar ameliyat olması gerekli denilip ameliyat olmadıysa. Çok geçmiş olsun

21 Kasım 2021 12:10
GA
Soru Sahibi

Merhaba hocam, evet filmleri çekildi, lokalize oldugu ve evre 1 oldugu söylendi. Antibiyotik tedavisi verildi son psa sı 6.52, serbest psa 1.99 çıktı. 3 ay sonra tekrar psa bakalım ve bu sekilde takip edelim dendi. Değerli yorumlarınız için cok teşekkür ederim. 3 ayı tamamladıgımızda mı görmek istersiniz yoksa hemen gelelim mi? Saygılarımla.

18 Ocak 2022 14:09

3 ay sonra görüşebiliriz. Geçmiş olsun

26 Ocak 2022 11:39
Prof. Dr. Ömer Demir
Prof. Dr. Ömer Demir Üroloji

Yazar toplam 329 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Hastalık danışma Prof. Dr. Ömer Demir
PSA yüksekliği Prof. Dr. Ömer Demir
Medikal Renal Parankim Prof. Dr. Ömer Demir
Penis de beyaz noktalar Prof. Dr. Ömer Demir
Sertleşme bozukluğu ve eğrilik Prof. Dr. Ömer Demir
Üroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube