oF
Soru Sahibi
29 Haziran 2020 13:39

Polistemia Vera

hocam yaş 29 erkeğim Sigara kullanmıyorum. yaklaşık bir yıldır ayak altında ve bacaklarımda yanma şikayetiyle dahiliye bölümüne gittim kan tahlili sonucumda hgb 18.4 hct 54 çıktı diğerleri normal sınırlarda. dahiliye uzmanı beni Polistemia Vera şüphesiyle hematoloğa yönlendirdi.orada doktorumun benden istediği jak2 testi negatif, eritropoetin 5,35 normal, usg de dalak ve karaciğer boyutu normal çıktı.şimdi jak exon 12 testi verdim sonucu bekliyorum.Kesin tanı konulması için başka yapılacak birşey varmı . Ailesel Polistemia vera tanısı için hangi testler lazım hocam Ailesel pv ile diğeri arasında ne fark var çünkü kardeşimin geçmiş yıllarda yaptırdığı kan tahlili sonucunda onunda hgb 19 hct 51 olduğunu gördüm yanıtlarsanız teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yener Koç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Ailevi P. vera tanımlanmamış. Gen testleri kişide P. vera olsa bile %30 negatif çıkar. Hastalığı ekarte etmek veya tanı koymak için kemik iliği tesi gerekir

1 Temmuz 2020 01:46