PB
Soru Sahibi
12 Haziran 2021 09:20

Polip düşürdüm

Hocam merhaba 41 yaşında bekar bir bayanım üç ay önce adetimin ilk günü fasulye şeklinde kenarında sapı olan daha önce görmediğim kırmızı renkli parça düşürdüm fotoğraflarını çektim.Sonraki ay Dr gittiğimde gösterdiğim fotoğraf üzerine polip düşürdüğümü öğrendim. 10 günlük bir ilaçla o bölgeyi şişirip kendi kendine tekrar düşmesini bekleyelim dediler.Gecen hafta ilacı bıraktıktan iki gün sonra adet oldum fakat tekrar bir parça düşmedi.Tekrar kontrole gittim 3-4 tane polip gözüküyor.Vajinadan girerek o parçaların alınması ve patoloji ye gitmesini, ayrıca kızlık zarıniz yırtılabilir dendi.Normal zamanda 9-10 gün çok yoğun ve sancılı bir adet dönemi geçiriyorum.Sizce bu polipler alınmalı mı veya başka türlü tedavi yöntemi var mı.Durmasinda bir sakınca var mı bu ameliyat sadece vajina dan mı yapılması gerekiyor bilgilendirirseniz çok sevinirim.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Op. Dr. Ertan Öztürk
Op. Dr. Ertan Öztürk
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bahar Hnm: vajinal yada rahim duvarından kaynaklanan polipler eğer alınmazlarsa giderek büyüp daha şiddetli şikayetler yapabilirler. o yüzden poliplerin alınmasını öneririm. Bu işlem vajinal yol ile yapılabilir.

12 Haziran 2021 09:38
PB
Soru Sahibi

Bekar olduğum, ilişki yaşamadığım için polipleri aldırıp aldırmama konusunda tereddütlerim vardı açıkçası söz konusu sağlığımsa eğer önemli değil diğer düşündüklerim.Bilgilendirdiginiz çok çok teşekkür ediyorum.

13 Haziran 2021 10:04
Op. Dr. Ertan Öztürk
Op. Dr. Ertan Öztürk
Kadın Hastalıkları ve Doğum

geçmiş olsun.

14 Haziran 2021 11:23
PB
Soru Sahibi

Hocam merhaba polip aldırma konusunda daha önce de sizinle yazısmıstik.Kızlik zarını yırtarak histeroskopiyle bakıp polip varsa alacaklarını , hiç bir şey göremezlerse de rahim duvarından yine de bir parça alıp patoloji ye göndereceklerini söylediler.Gecen hafta tıp fakültesinde anestezi bölümüne kontrol olup kadın doğum bölümünde dosyam açıldı ameliyat için beni arayacaklarini söylediler.Fakat son dakika rahimimi almazsınız değil mi diye bir soru sordum.41 yaşındayım önümüzdeki birkaç yıl içinde belki anne olmak için bir sansım olur, evliliğim olur onu bilemiyorum.Bana dediler ki polip in sapı bir yere yapısmıstir, diğer sapı bir yerdedir alırken kanama durmazsa hayati tehliken olur o zaman alınabilir binde bir böyle vakalar oluyor dedi.O zaman yumurta dondurma işlemi olur mu dedim. Yaşım gereği kaliteli bir yumurta olmaz.Burada yapmıyoruz dediler.Kac aydir Dr gidiyorum alinacak dendi hiç ameliyat tan korkmadım, aklıma bile küçücük bir şey getirmedim son sorduğum rahihime bir şey yapmazsın değil mi diye soru sordum endişe duymaya başladım açıkçası.Hocam size de danışmak istedim bekar olduğum için sadece makattan bakarak polip olabilir dendi.Histeroskopiyle tamamen uyutarak hime açılarak varsa alınacak.Boyle durumlarda rahim alınması risk var mı?

15 Ekim 2021 17:47
Op. Dr. Ertan Öztürk
Op. Dr. Ertan Öztürk
Kadın Hastalıkları ve Doğum

BAHAR HNM: vajinal bölgedeki polip ve benzeri yapılar mutlaka alınmalı ve patolojiye gönderilmelidir. Gerekirse yapılan muayeneye göre vajinal ve rahim içi dokular polip açısından taranmalıdır.

16 Ekim 2021 14:31
Op. Dr. Ertan Öztürk
Op. Dr. Ertan Öztürk Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 125 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Ne yapılması gerekir Op. Dr. Ertan Öztürk
Hamileikt şüphe Op. Dr. Ertan Öztürk
Gebelikle ilgili Op. Dr. Ertan Öztürk
Vajina mantar pempe kanama Op. Dr. Ertan Öztürk
genital siğil? Op. Dr. Ertan Öztürk
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Ömer Ulugergerli
Op. Dr. Ömer Ulugergerli Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna Kadın Hastalıkları ve Doğum
Uzm. Dr. Güler Genç
Uzm. Dr. Güler Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Mustafa Şahin
Op. Dr. Mustafa Şahin Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube