OS
Soru Sahibi
28 Nisan 2018 21:52

Plağım çekti

Merhaba diş teli tedavisi gördüm plağımı mikroby kırılsın diye sıcak suya koydum hafif çekti sonra çıktığı kalıba koyup yine sıvak su föktüm yine de dişime takrığımda canım acıyor sizce ne yapmalıyım

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Ahmet Ertan Soğancı
Diş Hekimi , Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)

İyi günler, tel tedavisi bitiminde pekiştirme amacıyla kullanılan şeffaf plaklar için asla sıcak-kaynar suda yıkama ve/veya bekletme işlemi uygulanmamalıdır. Bunun sonucunda plastik içerikli plağınız şekil değiştirerek deforme olur ve dişlere adaptasyonu bozulur. Siz de ne yazık ki sıcak su uygulayarak plağınızı deforme etmişsiniz. Bence vakit geçirmeden tel tedavisi gördüğünüz kliniğe başvurarak, dişlerinizin ölçüsü alınarak yapılacak yeni bir şeffaf plağı kullanmalısınız. Aksi takdirde dişlerinizde bozulma veya tedavi öncesi durumun nüks etmesi gerçekleşebilir.

30 Nisan 2018 13:19