öö
Soru Sahibi
11 Ocak 2013 22:36

pko ve cyclo prognova

merhabalar doktor bey.Ben kendimi bildim bileli adet göremiyorum.kısa süreli doğum kontrol ilaçları ile adetim düzenleniyordu.en son 2 yıl kadar önce cyclo prognova adlı bir ilaca başladım ve aralıksız düzenli olarak bu ilacı kullanıyorum.ancak şu an eşimle çocuk istiyoruz.gittiğim bir doktor bana hamile kalmak için bu ilacı bırakmam gerektiğini ve gonaphene adlı ilaca başlamam gerektiğini söyledi.Şu an bitliste olduğum için tekrar o doktora gidemedim.cyclo prognova adlı ilaca devam ederken hamile kalabilir miyim?hamile olduğumu anlamazsam bu ilaç bebeğe zarar verir mi?gonaphene gebelik için tek başına yeterli mi?bu ilaca nasıl başlamalıyım?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Rıza Efendi Karaca
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Oncelikle adet duzensizliginizin sebebinin arastırılıp sonuclara gore degerlindirmeniz gerektigini dusunuyorum. Eger PCO hastasi oldugunuza karar verilirse ilk asamada klomifen sitrat etken maddeli ilaclarla ( klomen tb, serophe tb , gonaphene tb ) tedaviye baslamak dogru olacaktır. Bu ilaclarla beklenen cevap alınır ise gebelik olusma ihtimali tedavisiz durumunuza gore oldukca artacaktır. Bu tedaviye cevap alındıgı surece gebelik olusmaz ise duzenli adet gormeye baslayacaginizdan ekstradan bir duzenleyici kullanmaniza gerek kalmayacaktır. Gecmis olsun dileklerimle...

2 Mart 2013 16:42