AV
Soru Sahibi
18 Haziran 2018 23:41

Perthes / MR incelemesi

PERTHES MR İncelemesi Merhabalar hocam öncelikle hayırlı Ramazanlar iyi günler dilerim.. PERTHES / Uygulanan sekanslar : sagital planda SE T1. FSET2 AKSİYEL PLANDA FSE T2 AĞIRLIKLI SEKANSLAR DGERLENDIRILDI *Lomper lordoz duzlesmıstır / *L4-5 ve L5 - S1 Duzeyınde posterıorda ılımlı dıffuz bulnıng ızlenmmektedir. IVKM sonrası patoloık kontrast tutumu saptanmadı. lomber spınal kanal genıslıgı fızyolojık sınırlar ıcındedır. Bilateral noral foramenler acıktır. konus medullarıs L1 duzeyınde dogal bıcımde sonlanmaktadır.. kuda euına lıflerının dagılımı tabiidir.. -- KALÇA MR INCELEMESİ / Teknik : İnceleme 1.5 tesla gucundekıMR cıhazı ıle gerceklestı. -T1 agırlıklı koronal 4mm -T1 agırlıklı koronal 4 mm -T1 agırlıklı aksıyel 4mm -T2 agırlıklıFATSAT AKSIYEL 4mm sekanslar kullanıldı. **BULGULAR : Sol kalça eklem mesafesı azalmıstır. sol femur bası deforme gorunumunde ve yassılasmıstır. Konturunda duzensızlık ızlenmektedir. Asetabulum fossa konturunda duzenszlık ızlenmektedır. solda daha belırgın olmak uzere her ıkı kalca eklemınde effuzyonn ızlenmektedir. solda torakantor major komsulugundakı yumusak dokularda ozem - effuzyon lehıne degerlendırılen sınyal intensitrler ızlenmıstır. * Solda astabular fossa sıglasmıs olarak degerlendırıldı. IVKM sonrasıpatolojık kontrast tutulumu saptanmadı. Sağ kalça eklem mesafesı noormaldir. Sağ asetabulumda ve sag femur basında patolojık sınyal degısklıhı ızllenmedı. İliopsoas kaslarında gluteal kaslarda ve dıgger uyluk kaslarında patolojı saptanmadı.. Hocam rapor bu sekılde.. ve ben yaklasık 1 senedır evden cıkamaz pantolon gıyemez bacaklarıma bıle bakamaz durumdayım.. psıkolojım cok bozuk ne yapacagımı bılmıyorum Lutfn bu mesajıma cevap verıp bana yol gosterırsenız cok sevınrım. Tekrardan hayırlı gunler dılerım.

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Melih Boyacıoğlu
Ortopedi ve Travmatoloji

Klinik musyenede gerekir bir ortopedi uzmanı tarafından musyene edilin

19 Haziran 2018 22:01
AV
Soru Sahibi

hocam 21inde muayne olucam Yaşım daha cok genç ancak bir bacagimin şekli kısaligi ileri derecede artti. Tek.cozumu kalça protezimidir.. İyi gunler dilerim

19 Haziran 2018 22:14
Op. Dr. Melih Boyacıoğlu
Ortopedi ve Travmatoloji

Yaşın biraz erken edebildiğin kadar idare et

19 Haziran 2018 23:27